Culture and Sport Sub-Committee 

This is a Sub-Committee of the Communities Committee, established by Council on 26 April, 2018.  (Item 6 refers, as per the link below.)

Culture and Sport Business Unit

The remit of the Sub-Committee is to promote and oversee the delivery of Culture and Sport facilities and services across Aberdeenshire through the Aberdeenshire Culture and Sport Business Unit.  Culture and Sport includes the following functions:-

  1. Cultural Services, Libraries and Museums;
  2. Sport and Physical Activity Services;
  3. Community halls;
  4. Sports pitches; and
  5. Catering facilities located in community venues.

Current Membership of Sub-Committee is as follows:

Aberdeenshire Council: Councillors Lesley Berry, Alistair Forsyth, Colin Pike, and Anne Simpson (Vice-Chair); and

External Members: David Cook (Chair),  James Knowles, Kim Penman, and Clark Sutherland.

Further information may be found on the Live Life Aberdeenshire website.

Upcoming meeting


Culture and Sports Sub-Committee 12/09/2019 (Click for documents)

Culture and Sports Sub-Committee 14/11/2019 (Click for documents)

Culture and Sports Sub-Committee 09/01/2020 (Click for documents)

Culture and Sports Sub-Committee 27/02/2020 (Click for documents)

Culture and Sports Sub-Committee 23/04/2020 (Click for documents)

Recent meetings


Culture and Sport Sub-Committee 30/05/2019 (Click for documents)

  • 30 May 2019 - 13:30PM
  • Committee Room 2 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Culture and Sports Sub-Committee 18/04/2019 (Click for documents)

  • 18 April 2019 - 13:30PM
  • Committee Room 2 Woodhill House Westburn Road Aberdeen

Culture and Sports Sub-Committee 06/03/2019 (Click for documents)

  • 06 March 2019 - 13:30PM
  • Committee Room 4 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Culture and Sports Sub-Committee 08/02/2019 (Click for documents)

  • 08 February 2019 - 13:30PM
  • Committee Room 5, Woodhill House, Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Lesley Berry
Inverurie and District
Conservative
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details

Non Elected Members


Mr David Cook ((Chair) External Member)(Vote)
Mr James Knowles (External Member)(Vote)
Ms Kim Penman (External Member)(Vote)
Mr Clark Sutherland (External Member)(Vote)