Audit Committee (from 27 January 2017)


The Audit Committee is responsible for internal and external audit matters, financial management, and scrutiny of the Integration Joint Board for Health and Social Care

Upcoming meeting


Audit Committee 29/06/2022 (Click for documents)

Audit Committee 22/09/2022 (Click for documents)

Audit Committee 10/11/2022 (Click for documents)

Audit Committee 15/12/2022 (Click for documents)

Audit Committee 01/02/2023 (Click for documents)

Recent meetings


Audit Committee 31/03/2022 (Click for documents)

  • 31 March 2022 - 10:15AM

Audit Committee 17/02/2022 (Click for documents)

  • 17 February 2022 - 10:15AM

Audit Committee 16/12/2021 (Click for documents)

  • 16 December 2021 - 10:15AM

Audit Committee 04/11/2021 (Click for documents)

  • 04 November 2021 - 10:15AM

Audit Committee 16/09/2021 (Click for documents)

  • 16 September 2021 - 10:15AM

Committee Chair and Vice Chair



Ross Cassie
Troup
SNP
Committee Chair
Details


Stewart Adams
Banff and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Moray Grant
West Garioch
SNP
Details


George Hall
Peterhead South and Cruden
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Keating
Inverurie and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Independent
Details


Trevor Mason
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Leeann McWhinnie
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Richard Menard
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Derek Ritchie
Mid-Formartine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Colin Simpson
Peterhead South and Cruden
Scottish Liberal Democrat
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Independent
Details

Substitute Members


Cllr Neil Baillie, Cllr Ann Bell, Cllr Shirley Burnett, Cllr Marion Ewenson, Cllr Matthew James, Cllr Paul Johnston, Cllr David Mair, Cllr Craig Miller, Cllr Gwyneth Petrie, Cllr Alan Turner, Cllr Robbie Withey,

Audit Committee (from 27 January 2017)