Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2021 05 13 ISC Agenda Pack Public.pdf
 

 

7MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting

Recording of ISC Meeting - 13 May, 2021


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolutions

(A)       Public Sector Equality Duty -

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

(1)       to have due regard to the need to:-

(a)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)        foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

(2)       where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.

(B)       Exempt Information –

Consider and, if so decided, adopt the following resolution:-

That under Sections 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Items 17 and 18 of the business on account of the likely disclosure of exempt information of the classes described in the relevant Paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act.

 

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of the Infrastructure Services Committee of 11 March, 2021.

Document Type (03) ISC Draft Minute 13.03.pdf


 

4 - Outstanding Business

Document Type (04) Outstanding Business.pdf


 

Planning, Policy and Environment

 

5 - Dee Catchment Partnership - Partnership Review

Document Type (05) Report to ISC DCP Partnership Review.pdf


 

6 - North East Scotland Biodiversity Partnership – Partnership Review

Document Type (06) NESBiP Partnership Review.pdf


 

7 - Aberdeenshire Local Development Plan 2021 – Development Plan Scheme 2021.

Document Type (07) Development Plan Scheme.pdf


 

Roads, Landscape Services and Waste Management

 

8 - Bridge Prioritisation Policy and Procedure

Document Type (08) Bridges Prioritisation Policy & Procedure.pdf


 

9 - Extended Producer Responsibility Consultation Response

Document Type (09) Extended Producer Responsibility Consulation Response.pdf


 

10 - Statutory Harbour Authority - Options

Document Type (10) Statutory Harbour Authority - Options.pdf


 

Transportation

 

11 - Fleet Services Strategic Plan (2020 - 2030) – Update

Document Type (11) Fleet Services Strategic Plan 2020 - 2030 Update.pdf


 

12 - Grant Funding Award - Huntly Active Travel Hub

Document Type (12) Grant Funding Award - Huntly Active Travel Hub.pdf


 

Economic Development and Protective Services

 

13 - Update on Covid-19 Business Grants

Document Type (13) Covid Grants.pdf


 

14 - Contribution to ONE – Food and Activity Budget

Document Type (14) Food and Drink Activity Budget.pdf


 

15 - Subsidy Control Consultation

Document Type (15) Subsidy Control Consultation.pdf


 

16 - Scottish Government Place Based Investment Programme

Document Type (16) Place Based Investment Programme.pdf


 

ITEMS WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

Economic Development and Protective Services

 

(EXEMPT) 17 - European Social Fund (ESF) Phase 1 Update


 

(EXEMPT) 18 - Greenport Proposal


 

19A - Minute of the North East Scotland Fisheries Development Partnership Meeting of 13 November 2020

Document Type A. Minute of Meeting NESFDP 13 11 20.pdf


 

19B - Minute of the North East Agricultural Advisory Group Meeting of 25 November 2020.

Document Type B. Minute of Meeting NESAAG 25 11 20.pdf


 

19C - Minute of the Northern Roads Collaboration Joint Committee Meeting of 27 November 2020

Document Type C. Minute of Meeting NRCJC Approved Minute 27 11 20.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Ward 12 East Garioch Vacancy
East Garioch
Vacancy
Details

Substitute Members


Cllr Anne Allan, Cllr Geva Blackett, Cllr Rosemary Bruce, Cllr Ross Cassie, Cllr Marion Ewenson, Cllr Mark Findlater, Cllr Martin Ford, Cllr Jim Gifford, Cllr Moira Ingleby, Cllr Andy Kille, Cllr Hamish Partridge, Cllr Iris Walker, Cllr Judy Whyte,

Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)