Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2020 05 14 ISC Minute.pdf
 

 

639KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Skype meeting recording

ISC – Recording of meeting 14 May 2020


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

(i)         eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)        advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)       foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

Document Type 02 Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of the Infrastructure Services Committee Meeting of 12 March, 2020

Document Type 03 2020 03 12 ISC Draft Minute.pdf


 

4 - Outstanding Business

Document Type 04 Outstanding Business Covering Report.pdf


 

Planning, Policy and Environment

 

5 - Aberdeenshire Local Development Plan 2020 – Revised Development Plan Scheme 2020

Document Type 05 Development Plan Scheme 2020 - Covering Report.pdf


 

Transportation

 

6 - Strategic Transport Update

Document Type 06 Strategic Transport Update - Covering Report.pdf


 

Roads, Landscape Services and Waste Management

 

7 - Use of Delegated Powers by Director of Infrastructure Services

Document Type 07 Use of Emergency Powers - Burial Fees and Charges - Covering Report.pdf


 

Economic Development and Protective Services

 

8 - Economic Development Service Response to COVID-19 Pandemic and Economic Renewal Proposals

Document Type (08) COVID19 presentation.pdf

Document Type 08 COVID19 EcDev Response - Covering Report.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


George Carr
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


David Keating
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details

Substitute Members


Cllr Anne Allan, Cllr Geva Blackett, Cllr Rosemary Bruce, Cllr Ross Cassie, Cllr Marion Ewenson, Cllr Mark Findlater, Cllr Martin Ford, Cllr Jim Gifford, Cllr Moira Ingleby, Cllr Andy Kille, Cllr Hamish Partridge, Cllr Iris Walker, Cllr Judy Whyte,

Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)