Meeting details


 

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests.


 

2 - Resolutions

Public Sector Equality Duty -

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

(1)       to have due regard to the need to:-

(a)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)        foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

(2)       where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of the Infrastructure Services Committee Meeting of 28 November 2019

Document Type (03) 2019 11 28 draft minute.pdf


 

Planning, Policy and Environment

 

4 - Full Planning Permission for Erection of Dwellinghouse (Renewal of Planning Permission Reference APP/2016/2197) at Plot 2, Toux Farm, Mintlaw, Aberdeenshire, AB42 4LX – Reference: APP/2019/2106

Planning document - APP/2016/2197 Planning document - APP/2019/2106 

Document Type (04) APP-2019-2106 Toux Farm Fetterangus .pdf


 

5 - Full Planning Permission for Erection of Dwellinghouse at Land at Burnthill, Fraserburgh – Reference: APP/2019/2135

(REQUEST TO SPEAK BY THE AGENT).

Planning document - APP/2019/2135

Document Type (05) APP 2019 2135 ISC Report.pdf


 

Transportation

 

6 - Fleet Services Strategic Plan 2020 – 2030

Document Type (06) Fleet Service Strategic Plan 2020 - 2030.pdf


 

7 - Partnership Review – Health and Transportation Action Plan and Road Safety North East Scotland

Document Type (07) Partnership Review - Transportation Service - HTAP RSNES.pdf


 

8 - Aberdeenshire Community Transport Initiative Grant Awards

Document Type (08) Aberdeenshire Community Transport Initiative Grant Awards.pdf


 

9 - Strategic Transport Update

Document Type (09) Strategic Transport Update.pdf


 

Roads, Landscape Services and Waste Management

 

10 - Response to Consultation on Circular Economy Bill.

Document Type (10) Response to Consultation on Circular Economy Bill.pdf


 

11 - Harbour Rates & Dues 2020/2021

Document Type (11) Harbour Rates & Dues 2020-2021.pdf


 

12 - Update on Damaged Bridges in King Edward Area

(REQUEST TO SPEAK)

Document Type (12) Update on Damaged Bridges in King Edward Area.pdf


 

12(a) - Approved Report Recommendations

Document Type (12a) Revised Recommendations.pdf


 

Economic Development and Protective Services

 

13 - Investing in Aberdeenshire’s Coastal Communities – Scottish Crown Estate Funding 2019-20

Document Type (13) Coastal Communities Fund.pdf


 

14 - Consultation Response – Replacement of European Structural Funds

Document Type (14) Consultation EU Structural Funds Replacement.pdf


 

15 - Developing Excellence in our North Coast Communities – Mid Term Review

Document Type (15) Regeneration Mid Term Review (1).pdf


 

16 - Partnership Review – North East Scotland Fisheries Local Action Group

Document Type (16) NESFLAG Partnership Review.pdf


 

ITEMS FOR NOTING

 

17A - Minute of the Rural Affairs Working Group (RAWG) Meeting of 6 March 2019

Document Type A. RAWG minute rev 6.3.pdf


 

17B - Minute of the North East Scotland, Agriculture Advisory Group (NESAAG) Meeting of 26 September 2019

Document Type B. NESAAG approved minute 26.09.2019.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Substitute Members


Cllr Anne Allan, Cllr Geva Blackett, Cllr Rosemary Bruce, Cllr Ross Cassie, Cllr Marion Ewenson, Cllr Mark Findlater, Cllr Martin Ford, Cllr Jim Gifford, Cllr Moira Ingleby, Cllr Hamish Partridge, Cllr Michael Roy, Cllr Brian Topping, Cllr Iris Walker, Cllr Judy Whyte,

Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)