Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)


One of four Policy Committees.  Responsibilities include economic development and protective services, planning and building standards, transportation, and roads, landscape services and waste management and matters relating to the Aberdeen City Region Deal and visitor attractions.

Upcoming meeting


Infrastructure Services Committee 01/10/2020 (Click for documents)

Infrastructure Services Committee 26/11/2020 (Click for documents)

Infrastructure Services Committee 21/01/2021 (Click for documents)

Infrastructure Services Committee 11/03/2021 (Click for documents)

Recent meetings


Infrastructure Services Committee 20/08/2020 (Click for documents)

  • 20 August 2020 - 10:15AM
  • Via Skype - Recording of public items will be made available after the meeting
  • AB16 5GB Click for Map

Infrastructure Services Committee 18/06/2020 (Click for documents)

  • 18 June 2020 - 10:15AM
  • Skype Meeting - Recording will be available after meeting
  • AB16 5GB Click for Map

Infrastructure Services Committee 14/05/2020 (Click for documents)

  • 14 May 2020 - 10:15AM
  • Skype Meeting. Recording of meeting now available
  • AB16 5GB Click for Map

Infrastructure Services Committee 12/03/2020 (Click for documents)

  • 12 March 2020 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Infrastructure Services Committee 23/01/2020 (Click for documents)

  • 23 January 2020 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Substitute Members


Cllr Anne Allan, Cllr Geva Blackett, Cllr Rosemary Bruce, Cllr Ross Cassie, Cllr Marion Ewenson, Cllr Mark Findlater, Cllr Martin Ford, Cllr Jim Gifford, Cllr Moira Ingleby, Cllr Hamish Partridge, Cllr Michael Roy, Cllr Brian Topping, Cllr Iris Walker, Cllr Judy Whyte,

Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)