Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)


One of four Policy Committees.  Responsibilities include economic development and protective services, planning and building standards, transportation, and roads, landscape services and waste management and matters relating to the Aberdeen City Region Deal and visitor attractions.

Upcoming meeting


Infrastructure Services Committee (Rescheduled from 02/06/2022) (Click for documents)

Infrastructure Services Committee 25/08/2022 (Click for documents)

Infrastructure Services Committee 06/10/2022 (Click for documents)

Infrastructure Services Committee 01/12/2022 (Click for documents)

Infrastructure Services Committee 26/01/2023 (Click for documents)

Recent meetings


Infrastructure Services Committee (Special) 27/04/2022 (Click for documents)

  • 27 April 2022 - 10:15AM
  • Virtual Meeting

Infrastructure Services Committee 10/03/2022 (Click for documents)

  • 10 March 2022 - 10:15AM

Infrastructure Services Committee 20/01/2022 (Click for documents)

  • 20 January 2022 - 10:15AM

Infrastructure Services Committee 25/11/2021 (Click for documents)

  • 25 November 2021 - 10:15AM

Infrastructure Services Committee 30/09/2021 (Click for documents)

  • 30 September 2021 - 10:15AM

Committee Chair and Vice Chair



John Crawley
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Aitchison
North Kincardine
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Independent
Details


George Carr
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Independent
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Mel Sullivan
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Turner
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Independent
Details

Substitute Members


Cllr Dawn Black, Cllr John Cox, Cllr Geoff Crowson, Cllr Eileen Durno, Cllr Mark Findlater, Cllr Jim Gifford, Cllr Jeff Goodhall, Cllr George Hall, Cllr Andrew Hassan, Cllr Sam Payne, Cllr Glen Reynolds, Cllr Derek Ritchie, Cllr Iain Taylor, Cllr Iris Walker,

Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)