Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2022 10 13 UPDATED - ECS Agenda Pack - Public.pdf
 

 

14MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting:

Recording of Meeting - 13 October 2022


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

                                      

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

Document Type (02) Equalities Agenda note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 1 September, 2022

Document Type (03) 2022 09 01 ECS Draft Minute.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Outstanding Business Items.pdf


 

5 - Closure of Gartly School Statutory Consultation

Document Type (05) Closure of Gartly School Statutory Consultation.pdf


 

6 - Statutory Consultation on the Rezoning of Balmedie School Catchment at Blackdog

Document Type (06) Statutory Consultation on the Rezoning of Balmedie School Catchment at Blackdog.pdf


 

7 - Carbon Budget Six-Monthly Update

Document Type (07) Carbon Budget Six-Monthly Update.pdf


 

8 - National Improvement Network Plan

Document Type (08) National Improvement Framework Report and Plan.pdf


 

9 - Adoption Service Annual Report 2021-22

Document Type (09) Adoption Service Annual Report 2021-22.pdf


 

10 - Annual Report of the Throughcare and Aftercare Service 2021-22

Document Type (10) Annual Report of the Throughcare and Aftercare Service 2021-22.pdf


 

11 - Live Life Aberdeenshire - ECS Holiday Recovery Programme - Summer of Play

Document Type (11) LLA ECS Holiday Recovery Programme - Summer of Play.pdf


 

12 - Tackling Poverty & Inequalities - Child Poverty Action Report

Document Type (12) Tackling Poverty & Inequalities - Child Poverty Action Report.pdf


 

13 - Corporate Improvement Plan - Update

Document Type (13) Corporate Improvement Plan - Update.pdf


 

14 - ECS Financial Performance as at 31 August 2022

Document Type (14) ECS Financial Performance as at 31 August 2022.pdf


 

ITEM WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 15 - Education and Children’s Services Directorate Supplementary Procurement Plan


 

ITEM FOR NOTING

 

15A - Minute of Meeting of Aberdeenshire Educational Trust Sub-Committee of 24 June, 2022

Document Type (15)A 2022 06 24 AET Final Minute.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Brown, Cllr Yi-Pei Chou Turvey, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Alison Evison, Cllr Fatima Joji, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Leeann McWhinnie, Cllr Hannah Powell, Cllr Glen Reid, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Catherine Victor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)