Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2022 09 01 ECS Minute.pdf
 

 

163KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting:

Recording of Meeting - Morning Session (Items 1 - 10)

Recording of Meeting - Afternoon Session (Items 11 - 13)


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

                                     

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

Document Type (02) Equalities Agenda note.pdf


 

2B - Exempt Information

Consider, and if so decided, adopt the following resolution: - That under Section 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the Meeting for Items 14 and 15 of the business on the grounds that it involves the likely disclosure of exempt information of the classes described in the relevant Paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 9 June, 2022

Document Type (03) 2022 06 09 ECS Draft Minute.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Outstanding Business Items.pdf


 

5 - Mothballing of Clatt School

Document Type (05) Mothballing of Clatt School.pdf


 

6 - Aberdeenshire’s Five Year Scottish Attainment Challenge Report

Document Type (06) Aberdeenshire’s Five Year Scottish Attainment Challenge Report.pdf


 

7 - Chief Social Work Officer Annual Report 2021/22

Document Type (07) Chief Social Work Officer Annual Report 2021-22.pdf


 

8 - Corporate Parenting Annual Report 2021/22

Document Type (08) Corporate Parenting Annual Report 2021-22.pdf


 

9 - Aberdeenshire Children's Services Plan 2020-23 Annual Update 2020-21

Document Type (09) Aberdeenshire Children's Services Plan 2020-23 Annual Update 2020-21.pdf


 

10 - Instrumental Music Service Report 2020-22

Document Type (10) Instrumental Music Service Report 2020-22.pdf


 

11 - School Transport Member Officer Working Group

Document Type (11) School Transport Member Officer Working Group.pdf


 

12 - Financial Performance as at 31 July 2022

Document Type (12) Financial Performance as at 31 July 2022.pdf


 

13 - Nominations to Outside Bodies

Document Type (13) Nominations to Outside Bodies.pdf


 

(EXEMPT) 14 - Education and Children’s Services Directorate Supplementary Procurement Plan


 

(EXEMPT) 15 - New Primary School at Chapelton - Gateway 0


 

16A - Minute of Meeting of Aberdeenshire Educational Trust Sub-Committee of 11 March, 2022

Document Type (16A) 2022 03 11 AET Final Minute.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Brown, Cllr Yi-Pei Chou Turvey, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Alison Evison, Cllr Fatima Joji, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Leeann McWhinnie, Cllr Hannah Powell, Cllr Glen Reid, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Catherine Victor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)