Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2022 03 17 ECS Minute.pdf
 

 

69KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting

Recording of Meeting


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests.


 

2A - Statement on Equalities:

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

 

(i)         eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)        advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)       foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

 

Document Type (02) Equalities Agenda Note updated 0821.pdf


 

2B - Resolution:


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 27 January, 2022.

Document Type (03) 2022 01 27 ECS Draft Minute.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Outstanding Business Items.pdf


 

5 - Covid-19 Verbal Update

Verbal Update


 

6 - Aberdeenshire Children’s Services Plan 2020-23 Annual Update 2020-21.

Document Type (06) Aberdeenshire Children’s Services Plan 2020-23 Annual Update 2020-21.pdf


 

7 - Summary and Analysis of Initial School Leaver Destinations 2020/21.

Document Type (07) Summary and Analysis of Initial School Leaver Destinations 202021.pdf


 

8 - Interim Policy on Relationships, Learning and Behaviour 2022.

Document Type (08) Interim Policy on Relationships, Learning and Behaviour 2022.pdf


 

9 - Anti-Bullying Policy and Guidance: Bullying Prevention and Management for Educational Establishments 2022.

Document Type (09) Anti-Bullying Policy and Guidance Bullying Prevention and Management.pdf


 

10 - Update on Developing the Young Workforce - Foundation Apprenticeships in Aberdeenshire Schools.

Document Type (10) Update on Developing the Young Workforce - Foundation Apprenticeships.pdf


 

11 - Revised Aberdeenshire Council Devolved School Management (DSM) Scheme: 2022-2025.

Document Type (11) Revised Aberdeenshire Council Devolved School Management DSM Scheme - 2022-2025.pdf


 

12 - Teacher Staffing.

Document Type (12) Teacher Staffing.pdf


 

13 - Aberdeenshire Council Early Learning and Childcare Admissions Policy.

Document Type (13) Aberdeenshire Council Early Learning and Childcare Admissions Policy.pdf


 

14 - 1140 Update.

Document Type (14) 1140 Update.pdf


 

15 - Secondary School S1 Admission Limits and Reserved Spaces.

Document Type (15) Secondary School S1 Admission Limits and Reserved Spaces.pdf


 

16 - Learning Estates Update and Three Year Plan.

Document Type (16) Learning Estates Update and Three Year Plan.pdf


 

17 - 2021 Based School Roll Forecasts

Document Type (17) 2021 Based School Roll Forecasts.pdf


 

18 - Carbon Budget Six-Monthly Update.

Document Type (18) Carbon Budget Six-Monthly Update.pdf


 

19 - Participatory Budgeting in Aberdeenshire School 2022/23.

Document Type (19) Participatory Budgeting in Aberdeenshire Schools 2022-23.pdf


 

20 - Financial Performance as at 31 January 2022.

Document Type (20) Financial Performance as at 31 January 2022.pdf


 

21 - Policy Register Annual Reporting.

Document Type (21) Policy Register Annual Reporting.pdf


 

ITEM WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 22 - Education and Children’s Services Directorate Procurement Plan.


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Brown, Cllr Yi-Pei Chou Turvey, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Alison Evison, Cllr Fatima Joji, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Leeann McWhinnie, Cllr Hannah Powell, Cllr Glen Reid, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Catherine Victor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)