Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2021 12 2 ECS Agenda Pack - Public.pdf
 

 

9MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Links to Live Stream below:-

Link to Live Stream (Morning Session)

Link to Live Stream Afternoon Session)

Instructions for external attendees:  

  1. Click on the meeting link
  2. When prompted you can either select Launch it now (if you have Teams) or Watch on the web instead (if you don’t have Teams)
  3. If you selected Watch on the Web click Join Anonymously.
  4. This will take you to the live broadcast.

 


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

 

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)     foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

                                                                       

Document Type (02) Equalities Agenda Note updated 0821.pdf


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 7 October 2021

Document Type (03) 2021 10 07 ECS Draft Minute.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Outstanding Actions List.pdf


 

5 - Covid-19 Verbal Update


 

6 - Analysis of Attainment and Achievement of Young People from Aberdeenshire Secondary Schools in Accredited Awards (2020-21)

Document Type (06) Analysis of Attainment and Achievement of Young People.pdf


 

7 - Education Charging Policy

Document Type (07 ) Education Charging Policy.pdf


 

8 - Closure of Longhaven School Statutory Consultation

Document Type (08) Closure of Longhaven School Statutory Consultation.pdf


 

9 - Closure of Gartly School Statutory Consultation

Document Type (09) Closure of Gartly School Statutory Consultation.pdf


 

10 - Education & Children's Services Mid-Year Performance Monitoring Report - April to September 2021 (Council Priorities)

Document Type (10) ECS Mid-Year Performance Monitoring Report.pdf


 

11 - Corporate Parenting Annual Report 2020-21

Document Type (11) Corporate Parenting Annual Report 2020-21.pdf


 

12 - Annual Report of the Kinship Care Service 2020-21

Document Type (12) Annual Report of the Kinship Care Service 2020-21.pdf


 

13 - Virtual Head Teacher Annual Report 2020/21

Document Type (13) Virtual Head Teacher Annual Report 2020-21.pdf


 

14 - Annual Report of the Throughcare and Aftercare Service 2020-21

Document Type (14) Annual Report of the Throughcare and Aftercare Service 2020-21.pdf


 

15 - Annual Report on Aberdeenshire's Children's Homes and Supported Accommodation Service

Document Type (15) Annual Report on Aberdeenshire's Children's Homes and Supported Accommodation Service.pdf


 

16 - Financial Performance as at 31st October 2021

Document Type (16) Financial Performance as at 31st October 2021.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Aligned Independent
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Sheila Powell
Mid-Formartine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Leigh Wilson
Mearns
Alba Party
Details

Substitute Members


Cllr Lesley Berry, Cllr Stephen Calder, Cllr Paul Gibb, Cllr Paul Johnston, Cllr David Keating, Cllr John Latham, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Glen Reynolds, Cllr Dennis Robertson, Cllr Ann Ross, Cllr Norman Smith, Cllr Anne Stirling,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)