Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2021 12 02 ECS Minute.pdf
 

 

40KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

 

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)     foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

                                                                       

Document Type (02) Equalities Agenda Note updated 0821.pdf


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 7 October 2021

Document Type (03) 2021 10 07 ECS Draft Minute.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Outstanding Actions List.pdf


 

5 - Covid-19 Verbal Update


 

6 - Analysis of Attainment and Achievement of Young People from Aberdeenshire Secondary Schools in Accredited Awards (2020-21)

Document Type (06) Analysis of Attainment and Achievement of Young People.pdf


 

7 - Education Charging Policy

Document Type (07 ) Education Charging Policy.pdf


 

8 - Closure of Longhaven School Statutory Consultation

Document Type (08) Closure of Longhaven School Statutory Consultation.pdf


 

9 - Closure of Gartly School Statutory Consultation

Document Type (09) Closure of Gartly School Statutory Consultation.pdf


 

10 - Education & Children's Services Mid-Year Performance Monitoring Report - April to September 2021 (Council Priorities)

Document Type (10) ECS Mid-Year Performance Monitoring Report.pdf


 

11 - Corporate Parenting Annual Report 2020-21

Document Type (11) Corporate Parenting Annual Report 2020-21.pdf


 

12 - Annual Report of the Kinship Care Service 2020-21

Document Type (12) Annual Report of the Kinship Care Service 2020-21.pdf


 

13 - Virtual Head Teacher Annual Report 2020/21

Document Type (13) Virtual Head Teacher Annual Report 2020-21.pdf


 

14 - Annual Report of the Throughcare and Aftercare Service 2020-21

Document Type (14) Annual Report of the Throughcare and Aftercare Service 2020-21.pdf


 

15 - Annual Report on Aberdeenshire's Children's Homes and Supported Accommodation Service

Document Type (15) Annual Report on Aberdeenshire's Children's Homes and Supported Accommodation Service.pdf


 

16 - Financial Performance as at 31st October 2021

Document Type (16) Financial Performance as at 31st October 2021.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Brown, Cllr Yi-Pei Chou Turvey, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Alison Evison, Cllr Fatima Joji, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Leeann McWhinnie, Cllr Hannah Powell, Cllr Glen Reid, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Catherine Victor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)