Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2021 10 07 ECS Final Minute.pdf
 

 

47KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type (02) Equalities Agenda Note updated 0821.pdf


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 26 August, 2021

Document Type (03) 2021 08 26 ECS Draft Minute.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Outstanding Actions List.pdf


 

5 - Covid-19 Verbal Update

VERBAL UPDATE


 

6 - Northern Alliance Regional Improvement Collaborative – Progress Update Report

Document Type (06) Northern Alliance Regional Improvement Collaborative – Progress Update Report.pdf


 

7 - OECD: “Scotland’s Curriculum for Excellence: Into the Future” and Upper-Secondary Education Student Assessment in Scotland: a Comparative Perspective”.

Document Type (07) OECD.pdf


 

8 - Criteria and Parameters for Mothballing a School

Document Type (08) Criteria and Parameters for Mothballing a School.pdf


 

9 - Fisherford and Easterfield School

Document Type (09) Fisherford and Easterfield School.pdf


 

10 - Fraserburgh Primary School Provision

Document Type (10) Fraserburgh Primary School Provision.pdf


 

11 - Stonehaven Primary School Provision

Document Type (11) Stonehaven Primary School Provision.pdf


 

12 - Aberdeenshire Council Early Learning and Childcare Funded Providers

Document Type (12) Aberdeenshire Council Early Learning and Childcare Funded Providers.pdf


 

13 - Carbon Budget Six-Monthly Update

Document Type (13) Carbon budget Six-Monthly Update.pdf


 

14 - Adoption Service Annual Report 2020

Document Type (14) Adoption Service Annual Report 2020.pdf


 

15 - Fostering Service Annual Report 2020

Document Type (15) Fostering Service Annual Report.pdf


 

16 - Briefing on the Holistic Family Support Pilot Projects

Document Type (16) Briefing on the Holistic Family Support Pilot Projects.pdf


 

17 - Tackling Poverty and Inequalities – Child Poverty Action Report

Document Type (17) Tackling Poverty and Inequalities – Child Poverty Action Report.pdf


 

18 - Live Life Aberdeenshire – ECS Holiday Recovery Programme

Document Type (18) Live Life Aberdeenshire – ECS Holiday Recovery Programme.pdf


 

19 - School Catering Review: Update on Progress.

Document Type (19) School Catering Review Update on Progress.pdf


 

20 - Financial Performance as at 31 August 2021

Document Type (20) Financial Performance as at 31 August 2021.pdf


 

21 - Corporate Improvement Plan Quarterly Report.

Document Type (21) Corporate Improvement Plan Quarterly Report.pdf


 

22 - Consultation on the Draft Risk Management Policy

Document Type (22) Consultation on the Draft Risk Management Policy.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Brown, Cllr Yi-Pei Chou Turvey, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Alison Evison, Cllr Fatima Joji, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Leeann McWhinnie, Cllr Hannah Powell, Cllr Glen Reid, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Catherine Victor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)