Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2021 01 28 ECS Minute.pdf
 

 

37KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

2B - Exempt Information


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 3 December, 2020

Document Type (03) Draft Minute - ECS 03 12 2020-.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Outstanding Actions List (002).pdf


 

5 - Equalities Presentation

Document Type (05) Equalities Presentation ECS January 2021.pptx.pdf


 

6 - Covid-19 Verbal Update.

VERBAL UPDATE


 

7 - Northern Alliance Regional Improvement Collaborative – Progress Update Report

Document Type (07) NA RIC Update.pdf


 

8 - Rezone of Hillside School.

Document Type (08) Rezone Hillside School -.pdf


 

9 - Gartly Primary School – Update

Document Type (09) Gartly Update.pdf


 

10 - Strachan School Consultation

Document Type (10) Strachan Report -.pdf


 

11 - Education and Children’s Services Directorate Service Plan

Document Type (11) ECS Directorate Plan.pdf


 

12 - Education and Children’s Services Charging Policy

Document Type (12) Charging Policy.pdf


 

13 - School Transport

Document Type (13) School Transport.pdf


 

14 - Annual Procurement Performance Report 2019-2020

Document Type (14) Procurement APR 2019-2020 280121.pdf


 

ITEM WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 15 - Education and Children’s Services Directorate Supplementary Work Plan


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Aligned Independent
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Leigh Wilson
Mearns
Alba Party
Details

Substitute Members


Cllr Neil Baillie, Cllr Lesley Berry, Cllr Stephen Calder, Cllr Paul Gibb, Cllr Paul Johnston, Cllr David Keating, Cllr John Latham, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Glen Reynolds, Cllr Dennis Robertson, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Vacancy (Church of Scotland) (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)