Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2019 08 29 ECS Minute.pdf
 

 

49KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

 

(i)         eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)        advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)       foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

2B - Exempt Information


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 30 May, 2019

Document Type (03) ECS Draft Minute - 30 05 19.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Progress with Outstanding Actions List updated 06 08 19.pdf


 

5 - Educating Children In and About Nature – Oral Presentation

ORAL PRESENTATION


 

6 - Devolving Budgets in an Empowered School System

Document Type (06) Devolving Budgets in an Empowered School System rpt.pdf


 

7 - Longhaven School

Document Type (07) Longhaven School rpt.pdf


 

8 - National Improvement Framework Report and Plan

Document Type (08) National Improvement Framework Report and Plan rpt.pdf


 

9 - Home Education Policy

Document Type (09) Home Education Policy rpt.pdf


 

10 - Northern Alliance - Raising Attainment in Literacy, Language and Communication: End of Year Report 2018/2019

Document Type (10) Northern Alliance - Raising Attainment in Literacy Language and Communication rpt.pdf


 

11 - Corporate Parenting Annual Report

Document Type (11) Corporate Parenting Annual Report.pdf


 

12 - Aberdeenshire’s Children’s Homes - Combined Annual Report

Document Type (12) Aberdeenshire Children's Homes Combined Annual Report.pdf


 

13 - Active Schools – Continuing Partnership

Document Type (13) Active Schools - Continuing Partnership rpt.pdf


 

14 - Equalities Mainstreaming and Outcomes Progress Report 2019

Document Type (14) Equalities Mainstreaming and Outcomes Progress Report 2019 rpt.pdf


 

15 - Supplementary Directorate Workplan – Aberdeen Football Club Community Trust

Document Type (15) Supplementary Directorate Workplan - Aberdeen Football Club Community Trust rpt.pdf


 

ITEMS WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

 

(EXEMPT) 16 - SEEMIS Members’ Agreement Amendment


 

(EXEMPT) 17 - Education and Children’s Services Supplementary Work Plan


 

 

ITEM FOR NOTING

 

18(a) - Minute of Meeting of the Aberdeenshire Educational Trust Sub-Committee of 17 May, 2018

Document Type (a) AET Sub-Committee Minute 17 05 18.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Brown, Cllr Yi-Pei Chou Turvey, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Alison Evison, Cllr Fatima Joji, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Leeann McWhinnie, Cllr Hannah Powell, Cllr Glen Reid, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Catherine Victor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)