Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)


One of four Policy Committees.  Responsibilities include education, children's social work services and human resources support for teaching staff.

Upcoming meeting


Education and Children`s Services Committee 13/10/2022 (Click for documents)

Education and Children`s Services Committee 08/12/2022 (Click for documents)

Education and Children`s Services Committee 02/02/2023 (Click for documents)

Education and Children`s Services Committee 23/03/2023 (Click for documents)

Recent meetings


Education and Children`s Services Committee 01/09/2022 (Click for documents)

  • 01 September 2022 - 10:15AM

Education and Children`s Services Committee 09/06/2022 (Click for documents)

  • 09 June 2022 - 10:15AM
  • Committee Room 5 (with virtual attendance), Woodhill House, Westburn Road, Aberdeen

Education and Children’s Services Committee 17/03/2022 (Click for documents)

  • 17 March 2022 - 10:15AM

Education and Children’s Services Committee 27/01/2022 (Click for documents)

  • 27 January 2022 - 10:15AM

Education and Children’s Services Committee 02/12/2021 (Click for documents)

  • 02 December 2021 - 10:15AM

Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Brown, Cllr Yi-Pei Chou Turvey, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Alison Evison, Cllr Fatima Joji, Cllr Dominic Lonchay, Cllr Doreen Mair, Cllr Leeann McWhinnie, Cllr Hannah Powell, Cllr Glen Reid, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Catherine Victor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Claire Eade (Primary Education representative)(No Vote)
Rev Carl Irvine (Religious representative )(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)