Meeting details


 

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

(i)         eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)        advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)       foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

Document Type 02 - Equalities Agenda Note.pdf


 

2B - Confidential Information

Consider and, if so decided, adopt the following resolution:-

“That under Section 50A (2) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Item 5 of the business below on account of the likely disclosure of confidential information in breach of the obligation of confidence.”


 

3 - Culture and Sport – Delivering the Strategies

Document Type 03 Culture Sport - delivering the strategies.pdf


 

4 - Developing the Culture and Sport Business Unit – Update

(TO FOLLOW)

Document Type 04 CSBU updatev.01.pdf


 

5 - Appointments to the Aberdeenshire Culture and Sport Sub-Committee

(CONFIDENTIAL - By Virtue Of Section 50(A)(2) Of The Local Government Scotland) Act 1973)


Committee Chair and Vice Chair



Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details

Substitute Members


Cllr Neil Baillie, Cllr Marion Buchan, Cllr Eileen Durno, Cllr Alan Fakley, Cllr Alastair Forsyth, Cllr Victoria Harper, Cllr Moira Ingleby, Cllr Alistair McKelvie, Cllr Ian Mollison, Cllr Hamish Partridge, Cllr Glen Reid, Cllr Anne Simpson, Cllr Hazel Smith, Cllr Robbie Withey,

Communities Committee (from 27 January 2017)