Communities Committee (from 27 January 2017)


One of four Policy Committees.  Responsibilities include adult social work services (except those delegated to the Integration Joint Board), community planning, housing, lifelong learning and leisure, matters relating to the Scottish Fire and Rescue Service and Scottish Police Authority, and monitoring the Integration Joint Board for Health and Social Care

Upcoming meeting


Communities Committee 18/02/2021 (Click for documents)

Communities Committee 01/04/2021 (Click for documents)

Communities Committee 03/06/2021 (Click for documents)

Communities Committee 02/09/2021 (Click for documents)

Communities Committee 14/10/2021 (Click for documents)

Recent meetings


Communities Committee 17/12/2020 (Click for documents)

  • 17 December 2020 - 10:15AM
  • Via Skype Meeting - Recording of public items will be made available at a later date.
  • AB16 5GB Click for Map

Communities Committee 05/11/2020 (Click for documents)

  • 05 November 2020 - 09:30AM
  • Via Skype Meeting - Recording of public items will be made available at a later date
  • AB16 5GB Click for Map

Communities Committee 03/09/2020 (Click for documents)

  • 03 September 2020 - 10:15AM
  • Via Skype - Recording of public items will be made available after the meeting
  • AB16 5GB Click for Map

Communities Committee 04/06/2020 (Click for documents)

  • 04 June 2020 - 10:15AM
  • Skype Recording of Meeting Now Available
  • AB16 5GB Click for Map

Communities Committee 02/04/2020 (Click for documents)

  • 02 April 2020 - 10:15AM
  • Via Skype Recording of meeting is now available
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Colin Pike
North Kincardine
Unaligned Independent
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Libertarian Party
Details

Substitute Members


Cllr Dianne Beagrie, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Eileen Durno, Cllr Alan Fakley, Cllr Anouk Kloppert, Cllr Alistair McKelvie, Cllr Ian Mollison, Cllr Glen Reid, Cllr Michael Roy, Cllr Hazel Smith, Cllr Robbie Withey,

Communities Committee (from 27 January 2017)