Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2023 03 02 BSC Minute FINAL.pdf
 

 

236KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Link to Live Stream/Meeting Recording below:

Link to Morning Session

Instructions for external attendees:  

  1. Select live stream/meeting recording link above.
  2. When prompted you can either select Launch it now (if you have Teams) or Watch on the web instead (if you don’t have Teams)
  3. If you selected Watch on the Web select Join Anonymously.
  4. This will take you to the live broadcast/meeting recording.

Please note the meeting recording will be available for 180 days from the date of the meeting.


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests.


 

2A - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

                                            

(i)         eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)        advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)       foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

 

Document Type (02) Equalities Agenda note.pdf


 

2B - Exempt Information.

Consider and, if so decided, adopt the following resolution:-  That under Sections 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Items 12 and 13 of the business on account of the likely disclosure of exempt information of the classes described in the relevant Paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act.

 


 

3 - Minute of Meeting of the Committee of 12 January, 2023

Document Type (03) 2023 01 12 BSC Draft Minute v 2.pdf


 

4 - Outstanding Business List.

Document Type (04) Outstanding Business List (003).pdf


 

5 - Financial Performance as 31 December 2022.

Document Type (05) 2 Mar 23 Fin Perf Report - BS Final.pdf


 

6 - Business Services Fees and Charges for 2023/24.

Document Type (06) Corporate Charging Policy - Business Services - Final.pdf


 

7 - Business Rates – Empty Property Relief Policy – Devolved Powers.

Document Type (07) Devolved Powers-Business Rates-FINAL.pdf


 

8 - Risk Appetite Statement.

Document Type (08) Risk Appetite Statement Final.pdf


 

9 - The Coronation of His Majesty King Charles III.

Document Type (09) The King's Coronation Final.pdf


 

10 - Gaelic Language Plan 2022-27

Document Type (10) Gaelic Language Plan 2022-27 (1).pdf


 

11 - Policy Register Annual Review 2023.

Document Type (11) Annual Policy Review 2023.pdf


 

ITEMS WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

 

(EXEMPT) 12 - Use of Delegated Powers by Chief Officer, by Reason of Special Urgency, Civicapay Contract Renewal


 

(EXEMPT) 13 - Business Services’ Directorate Annual Procurement Plan – 2023/24 – Procurement Approval


 

ITEMS FOR NOTING

 

14A - Minute of the Meeting of the Employee’s Joint Consultative Committee of 30 September, 2020

Document Type A. 2020 09 30 EJCC Minute - Final.pdf


 

14B - Minute of Meeting of the Licensing Sub-Committee of 2 December, 2022

Document Type B. 2022 12 02 Licensing Sub-Cttee Final Minute.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Dawn Black
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Shirley Burnett
North Kincardine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Yi-Pei Chou Turvey
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Geoff Crowson
Central Buchan
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Goodhall
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Seamus Logan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Craig Miller
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Catherine Victor
North Kincardine
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Stewart Adams, Cllr James Adams, Cllr Wendy Agnew, Cllr David Aitchison , Cllr Geva Blackett, Cllr John Crawley, Cllr Isobel Davidson, Cllr Alastair Forsyth, Cllr David Keating, Cllr Trevor Mason, Cllr Louise McAllister, Cllr Stephen Smith, Cllr Hazel Smith, Cllr Kevin Stelfox,

Business Services Committee (from 27 January 2017)