Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2023 01 12 Updated BSC Agenda Pack - Public.pdf
 

 

11MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Links to Live Stream below:

Links to Live Stream

Morning Session

Afternoon Session

Instructions for external attendees:  

  1. Click on the meeting link
  2. When prompted you can either select Launch it now (if you have Teams) or Watch on the web instead (if you don’t have Teams)
  3. If you selected Watch on the Web click Join Anonymously.
  4. This will take you to the live broadcast.


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

                                  

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

Document Type (02) Equalities Agenda note.pdf


 

2B - Exempt Information

Consider and, if so decided, adopt the following resolution:-  That under Sections 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Items 13 and 14 of the business on account of the likely disclosure of exempt information of the classes described in the relevant Paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act.


 

3 - Minute of Meeting of the Committee of 17 November, 2022

Document Type (03) 2022 11 17 BSC Draft Minute.pdf


 

4 - Outstanding Business List

Document Type (04) Outstanding Business List.pdf


 

5 - Asset Transfer Request – Forest Park, Stonehaven

Document Type (05) Asset Transfer Forest Park Stonehaven(v1).pdf


 

6 - Financial Performance as at November 2022

Document Type (06) Fin Perf Report - BS DRAFT.pdf


 

7 - Corporate Improvement Plan Quarterly Update

Document Type (07) Corporate Improvement Plan Update (2).pdf


 

8 - Review of the Following the Public Pound Policy

Document Type (08) Following the Public Pound - 120123.pdf


 

9 - Aberdeenshire’s Digital Strategy, Implementation Update

Document Type (09) Digital Strategy Update (2023 01 .pdf


 

10 - Consultation Response: Scotland’s Census 2022 – Outputs to Consultation

Document Type (10) Scotland's Census 2022 Outputs Consultation).pdf


 

11 - Annual Report of Activity Under the Regulation of Investigatory Powers (Scotland) Act 2000 Policy

Document Type (11) RIPSA Report for 12012023.pdf


 

12 - Establishment of a Ratings Appeals Sub-Committee

Document Type (12) Establishment of a Ratings Appeal Sub-Committee - Updated.pdf


 

ITEMS WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 13 - Request for Pension Fund Guarantees


 

(EXEMPT) 14 - Data Project


 

ITEM FOR NOTING

 

15A - Minute of Meeting of the Licensing Sub-Committee of 14 October, 2022

Document Type A. 2022 10 14 Licensing Sub-Cttee Final Minute.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Dawn Black
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Shirley Burnett
North Kincardine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Yi-Pei Chou Turvey
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Geoff Crowson
Central Buchan
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Goodhall
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Seamus Logan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Craig Miller
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Catherine Victor
North Kincardine
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Stewart Adams, Cllr James Adams, Cllr Wendy Agnew, Cllr David Aitchison , Cllr Geva Blackett, Cllr John Crawley, Cllr Isobel Davidson, Cllr Alastair Forsyth, Cllr David Keating, Cllr Trevor Mason, Cllr Louise McAllister, Cllr Stephen Smith, Cllr Hazel Smith, Cllr Kevin Stelfox,

Business Services Committee (from 27 January 2017)