Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2022 01 06 BSC Agenda Pack Public.pdf
 

 

2MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting:

Recording of Meeting - 6 January 2022


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests.


 

2A - Statement on Equalities.

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)       foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

2B - Exempt Information

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:- “That under Section 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Item 11 of the business below, on the grounds that it involves the likely disclosure of exempt information of the class described in the relevant paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act.”


 

3 - Minute of Meeting of the Business Services Committee of 11 November, 2021

Document Type (03) 2021 11 11 Business Services - draft minute.pdf


 

4 - Outstanding Business List

Document Type (04) Outstanding Business.pdf


 

5 - Financial Performance Report as at 30 November 2021

Document Type (05) Financial Performance Report as at 30 November 2021.pdf


 

6 - Risk Management Policy

Document Type (06) Risk Management Policy -.pdf


 

7 - Corporate Improvement Plan Quarterly Update

Document Type (07) Corporate Improvement Plan Quarterly Update.pdf


 

8 - Aberdeenshire’s Digital Strategy: Progress Update

Document Type (08) Aberdeenshire's Digital Strategy Progress Update.pdf


 

9 - The Queen's Platinum Jubilee Celebration 2022

Document Type (09) The Queen's Platinum Jubilee Celebration 2022.pdf


 

10 - Annual Report of Activity under the Regulation of Investigatory Powers (Scotland) Act 2000 Policy

Document Type (10) Annual Report of Activity under the Regulation of Investigatory Powers.pdf


 

ITEM WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 11 - Business Services’ Directorate Supplementary Procurement Plan - 2021/22 - Procurement Approval


 

ITEMS FOR NOTING

 

12A - Minute of the Meeting of Licensing Sub-Committee of 20 August, 2021

Document Type (12A) 2021 08 20 Licensing Sub-Committee Minute .pdf


 

12B - Minute of the Special Meeting of Licensing Sub-Committee of 3 September, 2021

Document Type (12B) 2021 09 03 Special Meeting Licensing Sub-Committee Minute.pdf


 

12C - Minute of the Meeting of the Licensing Sub-Committee of 1 October, 2021

Document Type (12C) 2021 10 01 Licensing Sub-Committee Minute Final.pdf


 

12D - Minute of the Special Meeting of the Licensing Sub-Committee of 17 November, 2021

Document Type (12D) 2021 11 17 Special Meeting Licensing Sub-Cttee Minute .pdf


Committee Chair and Vice Chair



Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Dawn Black
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Shirley Burnett
North Kincardine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Yi-Pei Chou Turvey
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Geoff Crowson
Central Buchan
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Goodhall
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Seamus Logan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Craig Miller
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Catherine Victor
North Kincardine
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Stewart Adams, Cllr James Adams, Cllr Wendy Agnew, Cllr David Aitchison , Cllr Geva Blackett, Cllr John Crawley, Cllr Isobel Davidson, Cllr Alastair Forsyth, Cllr David Keating, Cllr Trevor Mason, Cllr Louise McAllister, Cllr Stephen Smith, Cllr Hazel Smith, Cllr Kevin Stelfox,

Business Services Committee (from 27 January 2017)