Business Services Committee (from 27 January 2017)


One of four Policy Committees.  Responsibilities include finance, ICT, legal services (including licensing and registration of births, deaths and marriages), property and facilities management, human resources and valuation and electoral registration. The committee also covers communication, improvement and emergency planning functions.

Upcoming meeting


Business Services Committee 15/09/2022 (Click for documents)

Business Services Committee 17/11/2022 (Click for documents)

Business Services Committee 12/01/2023 (Click for documents)

Business Services Committee 02/03/2023 (Click for documents)

Business Services Committee 20/04/2023 (Click for documents)

Recent meetings


Business Services Committee 23/06/2022 (Click for documents)

  • 23 June 2022 - 10:15AM

Business Services Committee 21/04/2022 (Click for documents)

  • 21 April 2022 - 10:15AM

Business Services Committee 24/02/2022 (Click for documents)

  • 24 February 2022 - 10:15AM

Business Services Committee 06/01/2022 (Click for documents)

  • 06 January 2022 - 10:15AM
  • Via Skype.

Business Services Committee 11/11/2021 (Click for documents)

  • 11 November 2021 - 10:15AM

Committee Chair and Vice Chair



Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Dawn Black
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Shirley Burnett
North Kincardine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Yi-Pei Chou Turvey
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Geoff Crowson
Central Buchan
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Goodhall
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Seamus Logan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Craig Miller
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Catherine Victor
North Kincardine
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Stewart Adams, Cllr James Adams, Cllr Wendy Agnew, Cllr David Aitchison , Cllr Geva Blackett, Cllr John Crawley, Cllr Isobel Davidson, Cllr Alastair Forsyth, Cllr David Keating, Cllr Trevor Mason, Cllr Louise McAllister, Cllr Stephen Smith, Cllr Hazel Smith, Cllr Kevin Stelfox,

Business Services Committee (from 27 January 2017)