Business Services Committee (from 27 January 2017)


One of four Policy Committees.  Responsibilities include finance, ICT, legal services (including licensing and registration of births, deaths and marriages), property and facilities management, human resources and valuation and electoral registration. The committee also covers communication, improvement and emergency planning functions.

Upcoming meeting


Business Services Committee 07/01/2021 (Click for documents)

Business Services Committee 25/02/2021 (Click for documents)

Business Services Committee 22/04/2021 (Click for documents)

Business Services Committee 10/06/2021 (Click for documents)

Business Services Committee 09/09/2021 (Click for documents)

Recent meetings


Business Services Committee 12/11/2020 (Click for documents)

  • 12 November 2020 - 10:15AM
  • Via Skype Meeting - Recording of public items will be made available at a later date.
  • AB16 5GB Click for Map

Business Services Committee 10/09/2020 (Click for documents)

  • 10 September 2020 - 10:15AM
  • Via Skype - Recording of public items will be made available after the meeting
  • AB16 5GB Click for Map

Business Services Committee 11/06/2020 (Click for documents)

  • 11 June 2020 - 10:15AM
  • Skype Meeting. Recording on public items will be made available after the meeting.
  • AB16 5GB Click for Map

Business Services Committee 23/04/2020 (Click for documents)

  • 23 April 2020 - 10:15AM
  • Skype Meeting Recording of meeting now available
  • Click for Map

Business Services Committee 27/02/2020 (Click for documents)

  • 27 February 2020 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Committee Chair
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Lesley Berry
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Wendy Agnew, Cllr Peter Argyle, Cllr Charles Buchan, Cllr John Cox, Cllr Alison Evison, Cllr Bill Howatson, Cllr Jim Ingram, Cllr Sebastian Leslie, Cllr Ron McKail, Cllr Stephen Smith, Cllr Iain Sutherland, Cllr Iain Taylor,

Business Services Committee (from 27 January 2017)