Licensing Sub-Committee 

To establish a policy framework for Aberdeenshire-wide civic government licensing, to deal with licensing applications giving rise to representations and where hearings are necessary, and where the proposal has cross-area implications, and to resolve matters arising from any public procession, public charitable collection or other similar issue under the Civic Government (Scotland) Act 1982, where there are implications beyond or across area boundaries.

Upcoming meeting


Licensing Sub-Committee 15/06/2018 (Click for documents)

Licensing Sub-Committee 24/08/2018 (Click for documents)

Licensing Sub-Committee 12/10/2018 (Click for documents)

Licensing Sub-Committee 07/12/2018 (Click for documents)

Recent meetings


Licensing Sub-Committee 20/04/2018 (Click for documents)

  • 20 April 2018 - 10:15AM
  • Council Chamber Gordon House Inverurie
  • AB16 5GB Click for Map

Licensing Sub-Committee (Special 09/03/2018 (Click for documents)

  • 09 March 2018 - 10:15AM
  • Room P Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Licensing Sub-Committee 02/02/2018 (Click for documents)

  • 02 February 2018 - 10:15AM
  • The Council Chamber, Gordon House, Inverurie
  • AB51 3WA Click for Map

Licensing Sub-Committee 01/12/2017 (Click for documents)

  • 01 December 2017 - 10:15AM
  • Council Chamber Gordon House Blackhall Road Inverurie
  • AB51 4QY Click for Map

Licensing Sub-Committee 15/11/2017 (Click for documents)

  • 15 November 2017 - 10:15AM
  • Committee Room 5, Woodhill House, Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details

Committee members



Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details

Substitute Members


Cllr Charles Buchan, Cllr Marion Ewenson, Cllr Jeff Hutchison, Cllr Ron McKail, Cllr Iain Taylor, Cllr Leigh Wilson,

Licensing Sub-Committee