Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2022 06 30 Aberdeenshire Council Agenda Pack - Public.pdf
 

 

5MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting:

Recording of Meeting - 30 June 2022


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolution - Public Sector Equality Duty

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

 

(1)      to have due regard to the need to:-

 

(a)      eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)      advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

 

(2)      where an Integrated Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision

 

Document Type 02 Equalities Agenda note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 19 May, 2022

Document Type 03 2022 05 19 AC Minute draft.pdf


 

4 - Closure of Longhaven School, Statutory Consultation

Document Type 04 Longhaven School Closure Consultation.pdf


 

5 - Area Working

Document Type 05 Area Working.pdf


 

6 - Aberdeenshire Council Strategic Assessment 2022/23

Document Type 06 Aberdeenshire Strategic Assessment 2022.pdf


 

7 - Financial Outturn 2021/22: Revenue Budget

Document Type 07 Financial Outturn 2021-22 - Revenue Budget.pdf


 

8 - Financial Performance - General Services Capital Expenditure as at 31 March 2022

Document Type 08 Gen Services Capital Outturn 2021-22 - Financial Performance.pdf


 

9 - Financial Outturn 2021/22: Housing Revenue Account (HRA)

Document Type 09 Financial Outturn Report 2021-22 HRA.pdf


 

10 - Local Authority Covid Economic Recovery Fund

Document Type 10 LACER Fund.pdf


 

11 - Appointments to Outside Bodies – Update

Document Type 11 Appointments to Outside Bodies updated.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Judy Whyte
Inverurie and District
Independent
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Vice Chair
Details

Committee members



James Adams
Fraserburgh and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Stewart Adams
Banff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Aitchison
North Kincardine
SNP
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Dawn Black
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Independent
Details


Sarah Brown
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Shirley Burnett
North Kincardine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


George Carr
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


Yi-Pei Chou Turvey
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


John Cox
Banff and District
Independent
Details


John Crawley
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Geoff Crowson
Central Buchan
SNP
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
Mearns
Independent
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Jeff Goodhall
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Moray Grant
West Garioch
SNP
Details


George Hall
Peterhead South and Cruden
Scottish Conservative and Unionist
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Independent
Details


Fatima Joji
Westhill and District
SNP
Details


David Keating
Inverurie and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Seamus Logan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Independent
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Trevor Mason
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Leeann McWhinnie
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Richard Menard
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Craig Miller
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Sam Payne
West Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Hannah Powell
Central Buchan
Scottish Conservative and Unionist
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Derek Ritchie
Mid-Formartine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Colin Simpson
Peterhead South and Cruden
Scottish Liberal Democrat
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Mel Sullivan
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Turner
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Catherine Victor
North Kincardine
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Independent
Details

Aberdeenshire Council