Meeting details


 

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting

Recording of Meeting


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with its legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Council, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need

to:-

(i)    eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)    advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)   foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type 02 Equalities Agenda note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 18 November, 2021

Document Type 03 2021 11 18 AC Draft Minute.pdf


 

4 - APP/2021/2116 – Full Planning permission for Installation of Underground Electricity Cables and Associated Development at Land South of Hughie Knowe, Fordyce, Banff

Document Type 04 Planning Permission for Installation of Underground Electricity Cables - APP 2021 2116.pdf

Document Type 2022 01 13 APP-2021-2116 FC Presentation.pdf


 

5 - Financial Performance as at 30 November, 2021 – Revenue Budget

Document Type 05 Financial Performance as at 30 11 21 - Revenue Budget.pdf


 

6 - Financial Performance as at 30 November, 2021 – Capital Budget

Document Type 06 Financial Performance as at 30 11 2021 - Capital Budget.pdf


 

7 - Financial Performance as at 30 November, 2021 – Housing Revenue Account.

Document Type 07 HRA Financial Performance report.pdf


 

8 - Audited Annual Accounts 2020/21 for Aberdeenshire Council and Its Charitable Trusts

Document Type 08 Audited Annual Accounts 2020-21.pdf


 

9 - Live Life Aberdeenshire Pitch and Outdoor Physical Activity Space Strategy

Document Type 09 Pitch & Outdoor Space Strategy.pdf


 

10 - Area Working

Document Type 10 Area Working.pdf


 

11 - Best Value Assurance Report Follow Up – Progress with Recommendations – Action Plan 2022/23

Document Type 11 Best Value Assurance Report Follow up - Action Plan.pdf


 

12 - Review of Hybrid Meetings Pilot

Document Type 12 Review of Hybrid Meetings Pilot.pdf


 

13 - Storm Arwen

YouTube video presentation - https://www.youtube.com/watch?v=4F_oCwGHN8w

 

Document Type 13 Storm Arwen.pdf


 

14 - Covid-19 Update

Document Type 14 covid 19 update.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Alastair Bews
North Kincardine
Alba Party
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Independent
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Scottish Conservative and Unionist
Details


Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Aligned Independent
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


David Keating
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Aligned Independent
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Unaligned Independent
Details


Sheila Powell
Mid-Formartine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Michael Roy
Banff and District
Aligned Independent
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
Alba Party
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Libertarian Party
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
Alba Party
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details

Aberdeenshire Council