Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2021 11 18 AC Minute.pdf
 

 

49KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

0 - Recording of Meeting:

Recording of Meeting - 18 November 2021


 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolutions

Document Type 02 Equalities Agenda note.pdf


 

2A - Public Sector Equality Duty.

Public Sector Equality Duty.

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

(1)      to have due regard to the need to:-

(a)      eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)      advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

(2)      where an Integrated Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.


 

2B - Exempt Information

Exempt Information -

 

Consider and, if so decided, adopt the following resolution:-

 

That under Sections 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Item 16 of the business on account of the likely disclosure of exempt information of the classes described in the relevant Paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act.


 

3 - Minutes


 

3(1) - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 23 September, 2021

Document Type 03 (1) 2021 09 23 AC Draft Minute.pdf


 

3(2) - Minute of Special Meeting of Aberdeenshire Council of 23 September, 2021

Document Type 03 (2) 2021 09 23 AC (Special) Draft Minute.pdf


 

3(3) - Minute of Special Meeting of Aberdeenshire Council of 6 October, 2021

Document Type 03 (3) 2021 10 06 AC (Special) Draft Minute.pdf


 

4 - APP/2020/2579 - Change of Use from Agricultural Land to Travellers Site Suitable for 3 Pitches with Associated Works (Part Retrospective) at Land Adjacent to Smallburn, Clola, Mintlaw

Planning document - APP/2020/2579

Document Type 04 APP-2020-2579.pdf

Document Type 04 powerpoint Smallburnv.02.pdf


 

5 - Financial Performance for Revenue Budget as at 30 September, 2021

Document Type 05 Fin Perf Rep for Revenue Budget.pdf


 

6 - Financial Performance for General Services Capital Expenditure as at 30 September, 2021

Document Type 06 General Services Capital Performance - Sep 2021.pdf


 

7 - Financial Performance for Housing Revenue Account as at 30 September, 2021

Document Type 07 HRA Fin Perf Report.pdf


 

8 - Medium Term Financial Strategy

Document Type 08 22-23 MTFS Budget Update Council Nov 21 Final.pdf


 

9 - Best Value Action Plan Six Monthly Update

Document Type 09 Best Value Action Plan Update Report.pdf


 

10 - Covid 19 Update

Document Type 10 COVID-19 UPDATE.pdf


 

11 - Review of Polling Places

Document Type 11 Review of Polling Places.pdf


 

12 - Review of Part 4 of Scheme of Governance

Document Type 12 Review of Part 4 of Scheme of Governance.pdf


 

13 - Use of Special Urgency Powers

Document Type 13 Use of Special Urgency Powers.pdf


 

14 - Outstanding Business

Document Type 14 Outstanding Business.pdf


 

ITEM WHICH THE COUNCIL MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 15 - Fraserburgh and Stonehaven Primary School Provision


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Alastair Bews
North Kincardine
Alba Party
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Independent
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Scottish Conservative and Unionist
Details


Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Aligned Independent
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


David Keating
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Aligned Independent
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Unaligned Independent
Details


Sheila Powell
Mid-Formartine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Michael Roy
Banff and District
Aligned Independent
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
Alba Party
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Libertarian Party
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
Alba Party
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details

Aberdeenshire Council