Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2020 03 05 AC Minute.pdf
 

 

185KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Statement on Equalities - Consider, and if so decided, adopt the following resolution

In line with its legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Council, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

  (i)     eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)    advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)   foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type 02 Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of 13 February, 2020

Document Type 03 AC 130220 draft minute.pdf


 

4 - Planning Application APP/2019/2300 - Full Planning Permission for a national development for the erection of electricity substation comprising platform area, control building, associated plant and infrastructure, ancillary facilities, access track and landscape works on land adjacent to the St Fergus Gas Terminal, St Fergus, Peterhead

Planning document - APP/2019/2300  No Link Available!!

Document Type 04 APP-2019-2300 St Fergus Report.pdf


 

5 - Proposed Aberdeenshire Local Development Plan 2020

(REQUESTS TO SPEAK RECEIVED)

Document Type 01 Proposed Local Development Plan 2021.pdf

Document Type 02 PLDP Foreword & Policies.pdf

Document Type 03 Appendix 01 - Employment Land Allocations.pdf

Document Type 04 Appendix 02 - Retail Centres.pdf

Document Type 05 Appendix 03 - Regeneration Areas.pdf

Document Type 06 Appendix 04 - Greenbelt.pdf

Document Type 07 Appendix 05 - Coastal Zonev01.pdf

Document Type 08 Appendix 06 - Housing Land Allocations.pdf

Document Type 09 Appendix 07a - Banff & Buchan Settlement Statements.pdf

Document Type 10 Appendix 07b - Buchan Settlement Statements.pdf

Document Type 11 Appendix 07c - Formartine Settlement Statements updated.pdf

Document Type 12 Appendix 07d - Garioch Settlement Statements.pdf

Document Type 13 Appendix 07e - Kincardine & Mearns Settlement Statements.pdf

Document Type 14 Appendix 07f - Marr Settlement Statements.pdf

Document Type 15 Appendix 08 - Successful Placemaking Design Guidance.pdf

Document Type 16 Appendix 09 - Building Design Guidance.pdf

Document Type 17 Appendix 10 - Standards for Open Space.pdf

Document Type 18 Appendix 11 - Conservation Areas.pdf

Document Type 19 Appendix 12 - Local Nature Conservation Sitesv.01.pdf

Document Type 20 Appendix 13 - Aberdeenshire Special Landscape Areas.pdf

Document Type 21 Appendix 14 - Areas Safeguarded or Identified as Areas of Search for Minerals Development.pdf

Document Type 22 Appendix 15 - Recycling and Waste facilities.pdf

Document Type 23 Appendix 16 - Schedule of Land Ownership.pdf

Document Type 24 SEA Environmental Report for Aberdeenshire LDP 2021 PROPOSED PLAN.pdf

Document Type 25 SEA ER Assessment of Bid Sites - Banff and Buchan.pdf

Document Type 26 SEA ER Assessment of Bid Sites - Buchan.pdf

Document Type 27 SEA ER Assessment of Bid Sites - Formartine.pdf

Document Type 28 SEA ER Assessment of Bid Sites - Garioch.pdf

Document Type 29 SEA ER Assessment of Bid Sites - Kincardine and Mearns.pdf

Document Type 30 SEA ER Assessment of Bid Sites - Marr.pdf

Document Type 31 Aberdeenshire Proposed LDP - Habitats Regulations Appraisal Record.pdf

Document Type 32 Strategic Flood Risk Assessment in respect of the Aberdeenshire Council Proposed Plan 2020.pdf


 

6 - Review of Licensing Board Structure in Aberdeenshire

Document Type 06 Licensing Boards review.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Karen Adam
Mid-Formartine
SNP
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Alastair Bews
North Kincardine
Social Democratic Group
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Aligned Independent
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Aligned Independent
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


Anouk Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Aligned Independent
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Unaligned Independent
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Michael Roy
Banff and District
Aligned Independent
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Ward 9 Ellon and District Vacancy
Ellon and District
Vacancy
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Unaligned
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
Social Democratic Group
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Aberdeenshire Council