Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

22 11 18 AC Minutes.pdf
 

 

372KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests.


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with its legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Council, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

(i)     eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)    advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)   foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 27 September, 2018

Document Type (03) Council Minute 270918.pdf


 

4 - Planning Application APP/2018/1891 - National Application for Construction of Onshore Electrical Transmission Cables, Comprising an Onshore Transition Jointing Pit, Underground Cables within a 28km (Approximately) Long Cable Corridor also Including Temporary Construction Compounds, Access Tracks, Laydown Areas and Other Associated Works from within the Vicinity of Redhythe Point and Whitehillock Farm, South of Keith

Planning document - APP/2018/1891

Document Type (04) Planning Application rpt.pdf


 

5 - Revenue Budget Monitoring to 30 September, 2018

Document Type (05) Revenue Budget Monitoring rpt.pdf


 

6 - Non-Housing Revenue Account (HRA) Capital Budget Monitoring Report 2018/2019 and Capital Plan Update 2018-2033

Document Type (06) Non-HRA Capital Budget Monitoring rpt.pdf


 

7 - Medium Term Financial Strategy

Document Type (07) Medium Term Financial Strategy rpt and App.pdf


 

8 - Scheme of Governance

Document Type (08) Scheme of Governance rpt.pdf


 

9 - Use of Delegated Powers by Officers by Reason of Special Urgency

Document Type (09) Use of Delegated Powers rpt.pdf


 

10 - Appointment to CoSLA (Convention of Scottish Local Authorities) Themed Board

Document Type (10) Appointment to COSLA Themed Board rpt.pdf


 

11 - Area Working Arrangements – Establishment of Working Group

Document Type (11) Area Working Arrangements - Establishment of Working Group rpt.pdf


 

ITEM WHICH COUNCIL MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 12 - Regeneration Project, The Faithlie Centre, 1-3 Saltoun Square, Fraserburgh


Committee Chair and Vice Chair



Judy Whyte
Inverurie and District
Independent
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Vice Chair
Details

Committee members



James Adams
Fraserburgh and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Stewart Adams
Banff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Aitchison
North Kincardine
SNP
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Dawn Black
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Independent
Details


Sarah Brown
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Shirley Burnett
North Kincardine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


George Carr
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


Yi-Pei Chou Turvey
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


John Cox
Banff and District
Independent
Details


John Crawley
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Geoff Crowson
Central Buchan
SNP
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
Mearns
Independent
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Jeff Goodhall
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Moray Grant
West Garioch
SNP
Details


George Hall
Peterhead South and Cruden
Scottish Conservative and Unionist
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Independent
Details


Fatima Joji
Westhill and District
SNP
Details


David Keating
Inverurie and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Seamus Logan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Independent
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Trevor Mason
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Leeann McWhinnie
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Richard Menard
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Craig Miller
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Sam Payne
West Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Hannah Powell
Central Buchan
Scottish Conservative and Unionist
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Derek Ritchie
Mid-Formartine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Colin Simpson
Peterhead South and Cruden
Scottish Liberal Democrat
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Mel Sullivan
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Turner
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Catherine Victor
North Kincardine
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Independent
Details

Aberdeenshire Council