Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

(01) 15 06 18 ac minutes.pdf
 

 

274KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolutions


 

2(a) - Public Sector Equality Duty


 

3(1) - Aberdeenshire Council on 30 April, 2015

Document Type (01) 15 04 30 ac minute.pdf


 

3(2) - Buchan Area Committee on 17 March, 2015

Document Type (02) 15 03 17 bu minutes.pdf


 

3(3) - Garioch Area Committee on 17 March, 2015

Document Type (03) 15 03 17 ga minutes.pdf


 

3(4) - Formartine Area Committee on 24 March, 2015

Document Type (04) 15 03 24 fo minutes.pdf


 

3(5) - Kincardine and Mearns Area Committee on 24 March, 2015

Document Type (05) 15 03 24 km minutes.pdf


 

3(6) - Local Review Body on 27 March, 2015

Document Type (06) 15 03 27 lrb minutes.pdf


 

3(7) - Banff and Buchan Area Committee on 31 March, 2015

Document Type (07) 15 03 31 bb minutes.pdf


 

3(8) - Marr Area Committee on 31 March, 2015

Document Type (08) 15 03 31 ma minutes.pdf


 

3(9) - Scrutiny and Audit Committee on 1 April, 2015

Document Type (09) 15 04 01 s&a minutes.pdf


 

3(10) - Social Work and Housing Committee on 2 April, 2015

Document Type (10) 15 04 02 swh minutes.pdf


 

3(11) - Buchan Area Committee on 21 April, 2015

Document Type (11) 15 04 21 bu minutes.pdf


 

3(12) - Garioch Area Committee on 21 April, 2015

Document Type (12) 15 04 21 ga minutes.pdf


 

3(13) - Policy and Resources Committee on 23 April, 2015

Document Type (13) 15 04 23 p&r minutes.pdf


 

3(14) - Local Review Body on 24 April, 2015

Document Type (14) 15 04 24 lrb minutes.pdf


 

3(15) - Formartine Area Committee on 28 April, 2015

Document Type (15) 15 04 28 fo minutes.pdf


 

3(16) - Kincardine and Mearns Area Committee on 28 April, 2015

Document Type (16) 15 04 28 km minutes.pdf


 

3(17) - Banff and Buchan Area Committee on 5 May, 2015

Document Type (17) 15 05 05 bb minutes.pdf


 

3(18) - Marr Area Committee on 5 May, 2015

Document Type (18) 15 05 05 ma minutes.pdf


 

3(19) - Buchan Area Committee on 12 May, 2015

Document Type (19) 15 05 12 bu minutes.pdf


 

3(20) - Garioch Area Committee on 12 May, 2015

Document Type (20) 15 05 12 ga minutes.pdf


 

3(21) - Infrastructure Services Committee on 14 May, 2015

Document Type (21) 15 05 14 isc minutes.pdf


 

3(22) - Scrutiny and Audit Committee on 21 May, 2015

Document Type (22) 15 05 21 s&a minutes.pdf


 

4 - Notice of Motion

Document Type (04) Notice of Motion.pdf


 

5 - Reference No. APP/2015/0225 - Planning Permission in Principle - Major for Residential Development of 400 No. Dwellinghouses (Including 300 Private Rented, 75 Affordable and 25 Assisted Living Units), Health Centre, Employment Uses, Formation of Deeside Way Hub, Extension to Deeside Way, Realignment and Improvement to the B974, Cycle Paths, Landscaping, Open Space and Ancillary Works at Land at Braehead, Auchattie, Banchory. Requests to Speak have been received from the applicants and from two objectors

Planning document - APP/2015/0225 

Document Type (05) Braehead, Auchattie, Banchory.pdf


 

6 - Reference No. APP/2015/0478 - Full Planning Permission - National for Construction of Onshore Electrical Transmission Cables, comprising an Onshore Transition Jointing Pit, Underground Cables within a 33km (approximately) long Cable Corridor and the Construction of 2 No. Substations southwest of New Deer, also Including Temporary Construction Compounds, Access Tracks, Laydown Areas and other Associated Works: Non Compliance with Condition 1 of Planning Permission in Principle Reference APP/2014/2430 at Landing at Inverboyndie Bay, Banff, Travelling to Land West of Cairnbanno House, New Deer.

Planning document - APP/2015/0478

Document Type (06) Inverboyndie Bay, Banff.pdf


 

7 - Reference No. APP/2015/0903 - Full Planning Permission - National for Construction and Operation of a Carbon Capture, Compression and Conditioning Plant Including Associated Infrastructure (Control Room, Power Supply and Substations, Access Road, Workshop, Drainage, Waste Water Treatment Plant, Absorber & Regeneration Towers, Storage Tanks, Plant and machinery), Electricity Cables, Landscaping and CO2 Export Pipeline at Peterhead Power Station, Boddam. A Request to Speak has been received from the applicants

Planning document - APP/2015/0903

Document Type (07) Peterhead Power Station, Boddam.pdf


 

8 - Consultation on a Proposed Bill Relating to Burial and Cremation and Other Related Matters in Scotland: Proposed Response.

Document Type (08) Burial and Cremation.pdf


 

9 - Revenue Budget Monitoring to 31 March, 2015

Document Type (09) Revenue Budget Monitoring March 2015.pdf


 

10 - Requests Under the Scheme of End-Year Flexibility

Document Type (10) EYF Requests 2014-15.pdf


 

11 - Unaudited Annual Accounts 2014/15 for Aberdeenshire Council and its Charitable Trusts.

Document Type (11) Unaudited Annual Accounts 2014-15.pdf


 

12 - A Report by Scrutiny and Audit Committee on - Alternative Delivery Models

Document Type (12) Alternative Delivery Models.pdf


 

13 - Local Scrutiny Plan 2015/16 (Aberdeenshire Performs).

Document Type (13) Local Scrutiny Plan.pdf


 

14 - Appointment of Elected Members to Committees, Sub-Committees, Statutory Bodies, Partnerships and Internal Meeting Groups.

Document Type (14) Appointment of Elected Members to Committees etc.pdf


 

15 - Definition of Political Groups, Leaders and Senior Councillors

Document Type (15) Definition of Political Groups etc.pdf


 

(EXEMPT) 16 - Arrangements for the Purchase of a Housing Development by Create Homes Aberdeenshire LLP.


Committee Chair and Vice Chair



Judy Whyte
Inverurie and District
Independent
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Committee Vice Chair
Details

Committee members



James Adams
Fraserburgh and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Stewart Adams
Banff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


David Aitchison
North Kincardine
SNP
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Ann Bell
Fraserburgh and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Dawn Black
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Independent
Details


Sarah Brown
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Shirley Burnett
North Kincardine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Laurie Carnie
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


George Carr
Mearns
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


Yi-Pei Chou Turvey
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


John Cox
Banff and District
Independent
Details


John Crawley
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Geoff Crowson
Central Buchan
SNP
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
Mearns
Independent
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Mark Findlater
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Jim Gifford
East Garioch
Independent
Details


Jeff Goodhall
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Moray Grant
West Garioch
SNP
Details


George Hall
Peterhead South and Cruden
Scottish Conservative and Unionist
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Matthew James
Peterhead North and Rattray
Scottish Conservative and Unionist
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Independent
Details


Fatima Joji
Westhill and District
SNP
Details


David Keating
Inverurie and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anouk Kloppert
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Lauren Knight
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gordon Lang
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Seamus Logan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Independent
Details


David Mair
Central Buchan
SNP
Details


Trevor Mason
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Louise McAllister
Ellon and District
SNP
Details


Leeann McWhinnie
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Richard Menard
Troup
Scottish Conservative and Unionist
Details


Craig Miller
Westhill and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Jenny Nicol
Mid-Formartine
SNP
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Sam Payne
West Garioch
Scottish Conservative and Unionist
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Hannah Powell
Central Buchan
Scottish Conservative and Unionist
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Derek Ritchie
Mid-Formartine
Scottish Conservative and Unionist
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Colin Simpson
Peterhead South and Cruden
Scottish Liberal Democrat
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Kevin Stelfox
Mearns
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Mel Sullivan
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Scottish Conservative and Unionist
Details


Alan Turner
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Conservative and Unionist
Details


Catherine Victor
North Kincardine
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Independent
Details

Aberdeenshire Council