Local Review Body 

Membership

The Local Review Body is made up of 6 elected members, one nominated from each Area Committee. There are also 2 nominated substitute members from each Area to ensure that there is impartiality and that there can be a quorum of members for consideration of each case.

Membership is as follows:

Substantive Members: Councillors S W Pratt (Chair), P W Bellarby, R Cassie, F C P Hood, P K Johnston and M Stewart.

Substitute Members: Councillors E Chapman, G C Clark, L Clark, R Cowling, J B Cox, K Farquhar, J Ingram, C H Nelson, C R McKail, M Roy, C Shand and R Thomson.

Legislation

The Town and Country Planning (Scheme of Delegation and Local Review Procedure) (Scotland) Regulations 2013 set out much of the procedure to be adopted by the Local Review Body and a copy of the legislation is provided below. Further information and advice is contained in the Scottish Planning Series Circular 7 2009: Schemes of Delegation and Local Reviews.

Further Information

Upcoming meeting


Local Review Body (Click for documents)

Recent meetings


Local Review Body Site Visit and Meeting 16/12/2016 (Click for documents)

  • 16 December 2016 - 11:00AM
  • Marriage Room Towie House Market Street Turriff
  • AB16 5GB Click for Map

Local Review Body (Click for documents)

  • 25 November 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Local Review Body - Formal Meeting 28/10/2016 (Click for documents)

  • 28 October 2016 - 10:15AM
  • Committee Room 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Local Review Body 30/09/2016 (Click for documents)

  • 30 September 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 Click for Map

Local Review Body - Formal Meeting (Click for documents)

  • 26 August 2016 - 11:00AM
  • Committee Room 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Stuart Pratt
Peterhead South and Cruden
SNP
Committee Chair
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Peter Bellarby
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green
Details


Margo Stewart
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Elected Substitute Members


Cllr Edie Chapman, Cllr Linda Clark, Cllr Graeme Clark, Cllr Richard Cowling, Cllr John Cox, Cllr Jim Ingram, Cllr Ron McKail, Cllr Carl Nelson, Cllr Michael Roy, Cllr Cryle Shand, Cllr Richard Thomson,

Local Review Body