Infrastructure Services Committee (from Jan 2007 to Jan 2017) 

One of four Policy Committees. Responsible for Economic Development, Planning and Building Standards, Property and Facilities Management, Protective Services and Waste Management, Roads and Landscape Services and Transportation.

 

Recent meetings


Infrastructure Services Committee (Special Meeting) (Click for documents)

  • 03 February 2017 - 11:30AM
  • St Ninians and Forglen Church, Gladstone Terrace, Turriff
  • AB53 4AT Click for Map

Infrastructure Services Committee (Click for documents)

  • 02 February 2017 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Infrastructure Services Committee (Click for documents)

  • 01 December 2016 - 14:30PM
  • Committee Room No.5, Woodhill House, Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Infrastructure Services Committee (Click for documents)

  • 01 December 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Infrastructure Services Committee (Click for documents)

  • 06 October 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



David Aitchison
Westhill and District
SNP
Committee Chair
Details


Graeme Clark
SNP
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Alan Gardiner
Aligned Independent
Details


Sheena Lonchay
Progressive Independent
Details


Rob Merson
SNP
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Carl Nelson
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Hamish Vernal
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Amanda Allan, Cllr Geva Blackett, Cllr Charles Buchan, Cllr Jim Gifford, Cllr Jim Ingram, Cllr John Latham, Cllr Ron McKail, Cllr Fiona McRae , Cllr Cryle Shand, Cllr Anne Stirling, Cllr Brian Topping, Cllr Iris Walker, Cllr Jill Webster,

Infrastructure Services Committee (from Jan 2007 to Jan 2017)