Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2017 11 08 SUS Agenda Pack Public.pdf
 

 

7MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Declaration of Membersā€™ Interests


 

2 - Statement on Equalities

Consider, and if so decide, adopt the following:-

 

“In accordance with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

 

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

  1. foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

 

Document Type Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of the Committee of 30 August 2017

Document Type 03 draft minute of 30 08 17.pdf


 

4 - North East Scotland Sustainable Energy Action Plan


 

5 - Powering Aberdeen

 Presentation by Powering Aberdeen Programme Manager 


 

6 - North East Scotland Sustainable Energy Action Plan

Document Type 06 North East Scotland Sustainable Energy Action Plan.pdf


 

7 - Public Sector Climate Change Duties Reporting Submission 2016/17

Document Type 07 Public Sector CC Duties Report 2016 - 17.pdf


 

8 - Carbon Budget 2017/18 Update

Document Type 08 Carbon Budget Update.pdf


 

9 - Sustainable Scotland Network Conference 2017

Oral updates from attending Officers and Members


 

10 - Initial Feedback from Sustainability Workshops ā€“ 6 November, 2018


 

11 - Date of Next Meeting

Wednesday 28 February, 2018, 10.15a.m.


Committee Chair and Vice Chair



Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Committee Chair
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Anouk Kahanov-Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details

Sustainability Committee