Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

2018 05 10 ISC Minute.pdf
 

 

1MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Public Sector Equality Duty

(1)       to have due regard to the need to:-

(a)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)        foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

(2)       where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.

Document Type (02) PSED Guidance.pdf


 

3 - Minute of Meeting of Infrastructure Services Committee of 15 March, 2018

Document Type 03 Draft minute 15 03 18.pdf


 

Presentation

 

3A - Professional Qualifications and how it reflects positively on Aberdeenshire Council by Tom O’Connor, Senior Engineer


 

Planning and Building Standards

 

4 - APP/2017/3158 Formation of Campsite, Siting of 5 Yurts, 1 Portable Toilet, Erection of Reception Building with Camping Facilities and Associated Parking and Access at Beechglen, Silverstripe

REQUESTS TO SPEAK RECEIVED

Planning document - APP/2017/3158

Document Type 04 APP-2017-3158 - ISC Report - Banff.pdf


 

5 - Planning Enforcement in Aberdeenshire 2016/2017 – Progress report

Document Type 05 Planning Enforcement in Aberdeenshire.pdf


 

Transportation

 

6 - Bus Quality Partnership

Document Type 06 Bus Quality Partnership.pdf


 

7 - Strategic Transport Update

Document Type 07 Strategic Transport Update.pdf


 

Roads, Landscape Services and Waste Management

 

8 - Mid-Season Review of Roads Winter Services

Document Type 08 Mid-Season Review of Roads Winter Services.pdf


 

Economic Development and Protective Services

 

9 - Member Promoted Issue – Dogs in School Grounds and Council Playparks

Document Type 09 DOGS IN SCHOOL GROUNDS AND COUNCIL PLAYPARKS.pdf


 

10 - Funds Awarded by Economic Development Schemes and Business Gateway activity 2017-18

Document Type 10 Funds Distributed by Economic Development Schemes and Business gateway Activity 2017-18.pdf


 

11 - European Structural & Investment Funds Extensions

Document Type 11 European Structural and Investment Funds Extensions.pdf


 

12 - Economic Development Action Plan 2017-2021 – Update 2017-2018

Document Type 12 Economic Development Action Plan update 2017-18.pdf


 

13 - Developing Excellence in our North Coast Communities – 6 month report

Document Type 13 Developing Excellence in our North Coast Communities 6 month report.pdf


 

Corporate

 

14 - Equalities Mainstreaming and Outcomes Update

Document Type 14 Equalities Mainstreaming and Outcomes Update.pdf


 

15 - Council Plan 2017 – 2022 – Delivery

Document Type 15 Council Plan 2017-22 - Delivery.pdf


 

Items for Noting

 

16A - Minute of Meeting of Rural Affairs Working Group of 8 November 2017

Document Type A RAWG minute 08.11.pdf


 

16B - Minute of Meeting of Aberdeen City Region Deal Joint Committee of 10 November 2017

Document Type B ACRDJC Minute of 10 November 2017.pdf


 

16C - Note of Meeting of Planning and Building Standards Member/Officer Working Group of 15 November 2017

Document Type C MOWG Minutes.pdf


 

16D - Minute of Special Meeting of Aberdeen City Region Deal Joint Committee of 29 November 2017

Document Type D ACRDJC Minute 29 November 2017 SPECIAL Minutes.pdf


 

16E - Minute of Meeting of the North East Scotland Agriculture Advisory Group (NESAAG) of 6 December 2017

Document Type E NESSAG Minute 06.12.pdf


 

16F - Minute of Meeting of the Strategic Development Planning Authority (SDPA) of 1 February 2018

Document Type F SDPA approved minute 01 Feb 2018.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Substitute Members


Cllr Geva Blackett, Cllr Rosemary Bruce, Cllr Ross Cassie, Cllr Alison Evison, Cllr Marion Ewenson, Cllr Mark Findlater, Cllr Martin Ford, Cllr Jim Gifford, Cllr Michael Roy, Cllr Brian Topping, Cllr Iris Walker, Cllr Sandy Wallace, Cllr Judy Whyte,

Infrastructure Services Committee (from 27 January 2017)