Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2019 03 21 ECS Agenda Pack Public.pdf
 

 

9MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities.

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

 

(i)         eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)        advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)       foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

2B - Exempt Information

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-  “That under Section 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Items 20 and 21 of the business below, on the grounds that they involve the likely disclosure of exempt information of the classes described in the relevant Paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act.”


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee of 7 February, 2019

Document Type (03) ECS Minute 07 02 19 - Draft.pdf


 

4 - Progress with Outstanding Actions from Previous Meetings

Document Type (04) Progress with Outstanding Actions List.pdf


 

5 - Aberdeenshire Young Carer Strategy 2018 – 2020: Update

Document Type (05) Aberdeenshire Young Carer Strategy 2018-2020 Update rpt.pdf


 

6 - Secondary School Admission Limits and Revised Reserved Spaces

Document Type (06) Secondary School Admission Limits & Revised Reserved Places rpt.pdf


 

7 - Longhaven School Update

Document Type (07) Longhaven School Update rpt.pdf


 

8 - Learning Estates Strategy – Update

Document Type (08) Learning Estates Strategy Update rpt.pdf


 

9 - Analysis of Initial School Leavers’ Destinations Data 2017-18

Document Type (09) Analysis of Initial School Leavers Destinations Data rpt.pdf


 

10 - Development of Foundation Apprenticeships in Aberdeenshire Schools

Document Type (10) Development of Foundation Apprenticeships in Abshire Schools rpt.pdf


 

11 - Analysis of Trends in Attainment in National Qualifications in Aberdeenshire - 2009-2018

Document Type (11) Analysis of Trends in Attainment etc rpt.pdf


 

12 - Pupil Equity Funding

Document Type (12) Pupil Equity Funding rpt.pdf


 

13 - Consultation on the Pattern of School Holidays, Term Dates and In-Service Closure Dates from Session 2020/21 to 2024/25

Document Type (13) Consultation on the Pattern of School Holidays, Term Dates and In-Service Closure Dates etc rpt.pdf


 

14 - Early Learning and Childcare Capital Grants for Providers

Document Type (14) Early Learning and Childcare Capital Grants etc rpt.pdf


 

15 - Literacy Strategy: Update

Document Type (15) Literacy Strategy Update rpt.pdf


 

16 - Policy Register and Annual Reporting

Document Type (16) Policy Register & Annual Reporting rpt.pdf


 

17 - Reducing Child Poverty in Aberdeenshire 2019

Document Type (17) Reducing Child Poverty in Aberdeenshire 2019 rpt.pdf


 

18 - Council Plan 2017-2022 – Priority Delivery Plans

Document Type (18) Council Plan 2017-2022 etc rpt.pdf


 

19 - Member Promoted Issue – Detailed Analysis of Flexi-Schooling

Document Type (19) Member Promoted Issue - Detailed Analysis of Flexi-Schooling rpt.pdf


 

ITEMS WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 20 - Social Work Complaints Review Committee of 25 January, 2019


 

(EXEMPT) 21 - Education and Children’s Services Work Plan


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Committee Chair
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Karen Adam, Cllr Neil Baillie, Cllr Dianne Beagrie, Cllr Paul Gibb, Cllr Fergus Hood, Cllr Paul Johnston, Cllr Andy Kille, Cllr John Latham, Cllr Doreen Mair, Cllr Glen Reynolds, Cllr Dennis Robertson, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Iain Taylor,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Adrienne Guy (Education representative)(No Vote)
Ms Aileen Barclay (Religious representative - Church of Scotland)(Vote)
Mrs Ruth Paterson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)