Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

E&CS 12 10 2017 MINUTE.pdf
 

 

147KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolutions

Document Type 02 Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee on 31 August, 2017

Document Type 03 17 08 31 ECS Minute.pdf


 

4 - Analysis of Attainment and Achievement of Young People in Aberdeenshire Secondary Schools in Accredited Awards: Year Ending June, 2017

Document Type 04 Attainment.pdf


 

5 - Summary of Achievement of Curriculum for Excellence Levels Survey June 2017 for Aberdeenshire Schools

Document Type 05 ACL.pdf


 

6 - Education and Children’s Services Quarterly Performance Exception Reporting: April to June, 2017

Document Type 06 Q1 2017-18 Performance.pdf


 

7 - Revised Primary School Capacities

Document Type 07 Primary Capacities.pdf


 

(EXEMPT) 8 - Inverurie Community Campus – Gateway 3 and Financial Close


 

(EXEMPT) 9 - 2017/18 Supplementary Procurement Work Plan


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Committee Chair
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Karen Adam, Cllr Dianne Beagrie, Cllr Paul Gibb, Cllr Fergus Hood, Cllr Andy Kille, Cllr John Latham, Cllr Doreen Mair, Cllr Glen Reynolds, Cllr Dennis Robertson, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Iain Taylor, Cllr Richard Thomson,

Non Elected Members


Dr Eleanor Anderson (Religious representative - Church of Scotland)(Vote)
Mrs Mary Nelson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)