Meeting details


 

Agenda Items



 

B U S I N E S S

Please note that the meeting will convene at 10.15 a.m., consider the declarations of interest, then adjourn for a closed session of training and development for Members (substantive and substitute). The meeting will reconvene at 11.30 a.m. and proceed with the agenda

 

1 - Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolutions

(A)      Public Sector Equality Duty         

 

Consider, and if so decided, adopt:- “In line with the Council’s legal duty under section 149 of the Equality Act 2010 the Committee, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to”:-

 

(i)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)      advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

 

(B)      Exempt Information

 

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-  That under Section 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the Meeting for Items 3 of the business on the grounds that it involves the likely disclosure of exempt information of the class described in Paragraph 8 of Part 1 of Schedule 7A of the Act.

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

ITEM WHICH MEMBERS MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

EDUCATION AND CHILDREN’S SERVICES

 

(EXEMPT) 3 - Education & Children’s Services Key Activity, Project and Procurement Plan – 2017/18


 

BUSINESS SERVICES

 

4 - Minute of Meeting of the Education and Children’s Services Committee on 23 March, 2017

Document Type Item 4.pdf


 

5 - Financial Monitoring for the Year ended 31 March 2017

Document Type Item 5.pdf


 

6 - Appointments to Sub-Committees

Document Type Item 6.pdf


 

7 - Appointments to Outside Bodies

Document Type Item 7.pdf


 

EDUCATION AND CHILDREN’S SERVICES

 

8 - 1+2 Languages Initiative: Update on Strategic Implementation for Aberdeenshire

Document Type Item 8.pdf


 

9 - Catering Services Update Report

Document Type Item 9.pdf


 

10 - Analysis of Initial School Leavers Destinations Data 2016/17

Document Type Item 10.pdf


 

11 - Stonehaven Rezoning Statutory Consultation Launch

Document Type Item 11.pdf


 

12 - Education and Children’s Services Quarterly Performance Exception Reporting January – March 2016, including Update on Service Plan (Aberdeenshire Performs)

Document Type Item 12.pdf


 

13 - Report on the Statutory Consultation for the relocation of St Andrew's School within the Inverurie Community Campus

Document Type Item 13.pdf

DESCRIPTION OF EXEMPT ITEM

                                    

Paragraph 8 - Estimated Expenditure on Contracts - Expenditure to be incurred by the Council under a contract for acquisition of property or supply of goods or services


Committee Chair and Vice Chair



Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Committee Chair
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details

Substitute Members


Cllr Karen Adam, Cllr Dianne Beagrie, Cllr Eileen Durno, Cllr Paul Gibb, Cllr Fergus Hood, Cllr Andy Kille, Cllr John Latham, Cllr Doreen Mair, Cllr Glen Reynolds, Cllr Dennis Robertson, Cllr Ann Ross, Cllr Anne Stirling, Cllr Iain Taylor,

Non Elected Members


Dr Eleanor Anderson (Religious representative - Church of Scotland)(Vote)
Dr Ian Findlay (Religious representative)(Vote)
Mrs Mary Nelson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education and Children`s Services Committee (from 27 January 2017)