Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2018 12 20 Communities Agenda Pack Public.pdf
 

 

9MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

2B - Resolution


 

3 - Minute of Meeting of the Communities Committee of 8 November, 2018

Document Type (03) Communities Minute - 08 11 18.pdf


 

4 - Progress with Actions from Previous Communities Committee Meetings

Document Type (04) Progress Against Actions Log Communities Committee.pdf


 

Business Services

 

5 - British Sign Language Implementation Plan 2018 - 2024.

Document Type (05) Communities BSL implementation plan BS Committee Report .pdf


 

6 - Police Scotland Performance Monitoring and Operational Update

Document Type (06) Covering Report - Aberdeenshire Police Performance Report.pdf


 

7 - Police Scotland NE Division: Thematic Report – Hate Crime

Document Type (07) Thematic Report - Hate Crime - Aberdeenshire.pdf


 

8 - Police Scotland NE Division: Thematic Report – Youth Volunteers

Document Type (08) Thematic Report - PSYV - Aberdeenshire.pdf


 

9 - Police Scotland NE Division: Thematic Report – Rural Crime

Document Type (09) Thematic Report - Rural Crime - Aberdeenshire.pdf


 

10 - Scottish Fire and Rescue Service Performance Report.

Document Type (10) SFRS Aberdeenshire Cover Report for 20th December 2018.pdf


 

Infrastructure Services (Housing)

 

11 - Housing Management Policy

Document Type (11) Housing Management Policy.pdf


 

12 - Rapid Rehousing Transition Plan Update

Document Type (12) Rapid Rehousing Transition PLan.pdf


 

13 - Create Homes Aberdeenshire Update

Document Type (13) Create Homes.pdf


 

14 - Strategic Housing Investment Plan Monitoring

Document Type (14) Strategic Housing Investment Plan 2019-2024 - Monitoring Report.pdf


 

15 - Housing Service Quarterly Performance

Document Type (15) Housing Services Quarterly Performance Q2 2018-19.pdf


 

Education and Children’s Services (Culture and Sport)

 

16 - Delivering the Sport and Culture Business Unit

Document Type (16) Delivering the Culture Sport Business Unit FINAL.pdf


 

17 - Assessment Criteria for the Culture and Sport Business Unit Pilot

Document Type (17) Assessment Criteria for the CS Business Unit V4.pdf


 

18 - Culture and Sport Performance Reporting

Document Type (18) CS Performance Reporting.pdf


 

Chief Social Work Officer

 

19 - Chief Social Work Officer Annual Report

Document Type (19) CSWO Annual Report 2017-2018.pdf


 

Procurement

 

20 - Annual Procurement Report 2018

Document Type (20) Annual Procurement Report 2018.pdf


 

Health and Social Care Partnership

 

21 - Aberdeenshire HSCP Performance and Outcomes Framework: Quarter 1

Document Type (21) Aberdeenshire HSCP Performance & Outcomes.pdf


 

ITEM WHICH THE COMMITTEE MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

Health and Social Care Partnership

 

(EXEMPT) 22 - Annual Work Plan 2019/20 For IJB: Care and Support Services and Works, Goods and Non-Commissioned Services


Committee Chair and Vice Chair



Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Independent
Details

Substitute Members


Cllr Neil Baillie, Cllr Marion Buchan, Cllr Sarah Dickinson, Cllr Eileen Durno, Cllr Alan Fakley, Cllr Victoria Harper, Cllr Moira Ingleby, Cllr Anouk Kahanov-Kloppert, Cllr Alistair McKelvie, Cllr Ian Mollison, Cllr Hamish Partridge, Cllr Glen Reid, Cllr Hazel Smith, Cllr Robbie Withey,

Communities Committee (from 27 January 2017)