Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

(18) 16 03 24 ell minutes.pdf
 

 

291KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolution - Public Sector Equality Duty

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

 

(1)      to have due regard to the need to:-

 

(a)      eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)      advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

 

(2)      where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.


 

EDUCATION AND CHILDREN’S SERVICES

 

3 - Enhanced Provision Project Statutory Consultation - Proposed Next Steps

Document Type (03) Enhanced Provision Consultation.pdf


 

4 - Secondary School Estate Development

Document Type (04) Secondary Schools Estate.pdf


 

5 - Education and Children’s Service Quarterly Performance Exception Reporting, September - December 2015, (Aberdeenshire Performs)

Document Type (05) Performance Report Q3.pdf


 

6 - Fees and Charges for Education and Children’s Services

Document Type (06) ECS Price Increases.pdf


 

7 - Lifelong Learning and Leisure - Sustainability Grants Scheme 2016/17

Document Type (07) Sustainability Grants Scheme.pdf


 

8 - Culture, Sport and Community Learning and Development (CSC) - Alternative Service Delivery Options

Document Type (08) Alternate Service Delivery.pdf


 

BUSINESS SERVICES 

 

9 - Internal Audit Reports

Document Type (09) Internal Audit.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Committee Chair
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Amanda Allan
SNP
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Jean Dick
SNP
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Details


Fiona McRae
SNP
Details


Lenny Pirie
SNP
Details


Margo Stewart
Conservative
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details

Substitute Members


Cllr Anne Allan, Cllr Peter Bellarby, Cllr Ross Cassie, Cllr Graeme Clark, Cllr Linda Clark, Cllr Mark Findlater, Cllr Alan Gardiner, Cllr Allison Grant, Cllr Fergus Hood, Cllr Paul Johnston, Cllr Alisan Norrie, Cllr Patricia Oddie, Cllr Gwyneth Petrie, Cllr Michael Roy,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Adrienne Guy (Education representative)(No Vote)
Dr Eleanor Anderson (Religious representative - Church of Scotland)(Vote)
Dr Ian Findlay (Religious representative)(Vote)
Mrs Mary Nelson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education Learning And Leisure Committee (from Jan 2007 to Jan 2017)