Education Learning And Leisure Committee (from Jan 2007 to Jan 2017) 

One of four Policy Committees. Responsibilities include schools, nurseries, cultural services (libraries, museums, arts, media), sport and leisure and community learning and development.

 

Recent meetings


Education Learning and Leisure Committee (Click for documents)

  • 08 December 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Education Learning and Leisure Committee (Click for documents)

  • 27 October 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Education Learning and Leisure Committee (Click for documents)

  • 25 August 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Education Learning and Leisure Committee (Click for documents)

  • 26 May 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Education Learning And Leisure Committee (Click for documents)

  • 24 March 2016 - 10:15AM
  • Committee Room 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Committee Chair
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Amanda Allan

SNP
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Jean Dick

SNP
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Details


Fiona McRae

SNP
Details


Lenny Pirie

SNP
Details


Margo Stewart

Conservative
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details

Substitute Members


Cllr Anne Allan, Cllr Peter Bellarby, Cllr Ross Cassie, Cllr Graeme Clark, Cllr Linda Clark, Cllr Mark Findlater, Cllr Alan Gardiner, Cllr Allison Grant, Cllr Fergus Hood, Cllr Paul Johnston, Cllr Alisan Norrie, Cllr Patricia Oddie, Cllr Gwyneth Petrie, Cllr Michael Roy,

Non Elected Members


Mr D Bilsland (Education representative)(No Vote)
Adrienne Guy (Education representative)(No Vote)
Dr Eleanor Anderson (Religious representative - Church of Scotland)(Vote)
Dr Ian Findlay (Religious representative)(Vote)
Mrs Mary Nelson (Religious representative - Roman Catholic)(Vote)

Education Learning And Leisure Committee (from Jan 2007 to Jan 2017)