Policy and Resources Committee (from Jan 2007 to Jan 2017) 

One of four Policy Committees. Responsibilities include financial management, staffing issues, information technology, communications, legal services, emergency planning, valuation and electoral registration, Police and Fire.

 

Recent meetings


Policy and Resources Committee (Click for documents)

  • 19 January 2017 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Policy and Resources Committee (Click for documents)

  • 17 November 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Policy and Resources Committee (Click for documents)

  • 15 September 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Policy and Resources Committee (Click for documents)

  • 09 June 2016 - 10:15AM
  • Committee Room No. 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Policy and Resources Committee (Click for documents)

  • 21 April 2016 - 10:15AM
  • Committee Room 5 Woodhill House Westburn Road Aberdeen
  • AB16 5GB Click for Map

Committee Chair and Vice Chair



Richard Thomson
Ellon and District
SNP
Committee Chair
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Alastair Bews
North Kincardine
SNP
Details


Karen Clark
Scottish Liberal Democrat
Details


Richard Cowling
Conservative
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Conservative
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Stuart Pratt
SNP
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Jill Webster
Conservative
Details

Substitute Members


Cllr Wendy Agnew, Cllr David Aitchison , Cllr Peter Argyle, Cllr Alan Buchan, Cllr Edie Chapman, Cllr John Cox, Cllr Isobel Davidson, Cllr Alison Evison, Cllr Martin Ford, Cllr Bill Howatson, Cllr Rob Merson, Cllr Ian Mollison, Cllr Hamish Partridge, Cllr Bryan Stuart,

Policy and Resources Committee (from Jan 2007 to Jan 2017)