Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2019 03 07 AC Agenda Pack Public.pdf
 

 

3MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the its legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Council, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

 

(i)    eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)    advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)   foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

 

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

2B - Exempt Information

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:- “That under Section 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Item 9(2) (iv), (v) and (vi) of the business below, on the grounds that they involve the likely disclosure of exempt information of the classes described in the relevant Paragraphs of Part 1 of Schedule 7A of the Act.”


 

2C - Confidential Information

Note that the public and media representatives shall be excluded from the meeting for Item 9(2) (vii) and (viii) of the business below on account of the likely disclosure of confidential information in breach of the obligation of confidence in terms of Section 50A (2) and (3)(b) of the Local Government (Scotland) Act 1973 and under Section 22 of the Public Contracts (Scotland) Regulations 2015 - information the disclosure of which to the public is prohibited.


 

3 - Minutes


 

3(1) - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 17 January, 2019

Document Type (03) 17 01 2019 draft Council minute.pdf


 

3(2) - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 14 February, 2019

Document Type (03a) 14 02 2019 draft Council minute.pdf


 

4 - Digital Scotland Superfast Broadband (DSSB) Rest of Scotland Programme – Aberdeenshire outcomes report

Document Type 04 Digital Scotland Superfast Broadband (DSSB) Rest of Scotland Programme - Aberdeenshire Outcomes report.pdf


 

5 - Revenue Budget Monitoring as at 31 December 2018

Document Type 05a Rev Bud Monitoring Report.pdf


 

6 - Non-HRA Capital Budget 2018/19 Monitoring Report and Capital Plan 2018-2033 Update

Document Type 06a Capital Monitoring Report.pdf


 

7 - Appointments to Integration Joint Board and Strategic Development Planning Authority

Document Type 07 Appointments to IJB and SDPA.pdf


 

8 - Written Questions

Document Type 08 Written Questions.pdf


 

9 - Energy from Waste Inter Authority Agreement 3 (IAA3) and Contract Award –


 

9(1) - Notice of Motion by Councillor Johnston

Document Type 09 (1) Notice of motion by Councillor Johnston.pdf


 

9(2) - Energy from Waste Inter Authority Agreement 3 (IAA3) and Contract Award Report plus –

Document Type 9(2) Energy from Waste Inter Authority Agreement 3 (IAA3) and Contract Award Report.pdf


 

9(2)(i) - Appendix A – Summary of Preferred Bidders

Document Type Appendix A - Summary of Preferred Bidders.pdf


 

9(2)(ii) - Appendix C – Comparison of Preferred Bidders Solution with Required Objectives

Document Type Appendix C - Comparison of Preferred Bidders Solution with Required Objectives.pdf


 

9(2)(iii) - Appendix E – Governance Flowchart

Document Type Appendix E - Governance Flowchart.pdf


 

PAPERS TO BE CONSIDERED WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 9 - (2)(iv)Appendix B – Revised Business Case


 

(EXEMPT) 9 - 2(v)Appendix D – IAA3 – Principles of Agreement


 

(EXEMPT) 9 - (2)(vi)Appendix F – Cost Model for IAA3


 

9(2)(vii) - Appendix G – Final Tender Risk Positions - CONFIDENTIAL


 

9(2)(viii) - Appendix H – Project Risk Register - CONFIDENTIAL


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Karen Adam
Mid-Formartine
SNP
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Conservative
Details


Alastair Bews
North Kincardine
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Conservative
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Conservative
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


Anouk Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Aligned Independent
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Richard Thomson
Ellon and District
SNP
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Unaligned
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Aberdeenshire Council