Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

AC 270918 agenda pack public.pdf
 

 

12MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests


 

2A - Statement on Equalities

Consider, and if so decided, adopt the following:- “In line with the its legal duty under section 149 of the Equality Act 2010, the Council, in making decisions on the attached reports, shall have due regard to the need to:-

 

(i)     eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(ii)    advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(iii)   foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.”

Document Type 02 Equalities Agenda Note.pdf


 

3 - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 28 June, 2018

Document Type 03 2018 06 28 AC Draft Minute.pdf


 

4 - Notices of Motion

Document Type 04 Notices of Motion.pdf


 

5 - Audited Annual Accounts 2017/18 for Aberdeenshire Council and its Charitable Trusts and the Independent Auditor’s Report to Councillors 2017/18

Document Type 05 Annual Accounts 1718 Council 180927.pdf


 

6 - Non-HRA Capital Budget 2018/19 Monitoring Report and Capital Plan 2018 -2033 Update

Document Type 06 Capital Monitoring Report.pdf


 

7 - Revenue Budget Monitoring as at 30 June 2018

Document Type 07 Rev Bud Monitoring.pdf


 

8 - Council Plan Annual Performance Report 2017/2018

Document Type 08 CouncilPlanAnnualReport1718.pdf


 

9 - Aberdeenshire Health and Social Care Partnership Annual Report 2017/2018

Document Type 09 AHSCP Annual Report 2017-18.pdf


 

10 - Proposed Aberdeen City and Shire Strategic Development Plan

Document Type 10 Proposed Aberdeen City & Shire Strategic Development Plan.pdf


 

11 - Children’s Rights Reporting Duties, and Aberdeenshire Children and Young People’s Charter

Document Type 11 Children's Rights Reporting and CYP Charter 2018.pdf


 

12 - Decision of Standards Commission in Case No. LA/As/2062/RN

Document Type 12 Decision of the Standards Commission.pdf


 

13 - Scheme of Governance

(MEMBERS ARE REQUESTED TO BRING WITH THEM THE PAPERS PREVIOUSLY CIRCULATED FOR THIS ITEM FOR THE 28 JUNE 2018 MEETING)

Document Type 13 Scheme of Governance Report to Full Council.pdf


 

14 - Timetable of Meetings for 2019/2020

Document Type 14 Timetable of Meetings 19-20 draft.pdf


 

15 - Public Protection in Aberdeenshire

Document Type 15 Public Protection in Aberdeenshire.pdf


 

16 - Written Questions

Document Type 16 Written Questions and answers.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Karen Adam
Mid-Formartine
SNP
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Conservative
Details


Alastair Bews
North Kincardine
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Conservative
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Conservative
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Anouk Kahanov-Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Aligned Independent
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Richard Thomson
Ellon and District
SNP
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Aberdeenshire Council