Meeting details


 

Agenda Documents

 SizeFormat

2017 11 23 (Aberdeenshire Council)2 Agenda Pack Public.pdf
 

 

7MB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Sederunt and Declaration of Members’ Interests.


 

2 - Resolutions


 

2A - Public Sector Equality Duty.

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

(1)    to have due regard to the need to:-

(a)      eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)      advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)      foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

(2)    where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.

Document Type 02A PSED Guidance.pdf


 

2B - Exempt Information

Consider and, if so decided, adopt the following resolution:-

“That under Sections 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Items 15 and 16 of the business below on account of the likely disclosure of exempt information of the classes described in paragraphs 1, 8 and 11 of Part 1 of Schedule 7A of the Act.”


 

3 - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council of 28 September, 2017.

Document Type 03 Minute of Meeting of 28 09 17 Draft.pdf


 

4 - Notices of Motion.

Document Type 04 Notices of Motion.pdf


 

5 - Ward 11 By-Election Result and Committee Composition.

Document Type 05 Ward 11 By-Election result and committee composition rpt.pdf


 

6 - Planning Applications


 

6(a) - APP/2017/0478 – Erection of 37 Dwellinghouses, Provision of Land for Future Affordable Housing and Associated Landscaping and Infrastructure at Westhaven, Cairnbulg.

(Request to speak received from applicant’s agent)

Planning document - APP/2017/0478 

Document Type 06a Planning Application at Cairnbulg rpt.pdf


 

6(b) - APP/2017/1435: Full Planning Permission for Change of Use of Depot and Formation of 15 Pitch Caravan Park for Gypsies/Travellers and Erection of Amenity Block at Boyndie Depot, Boyndie, Banff.

(Request to speak received from applicant’s agent)

Planning document - APP/2017/1435

Document Type 06b Planning Application at Boyndie rpt.pdf


 

7 - Scottish Ministers’ Decision in Relation to a Planning Application and Enforcement Appeals for a Gypsy/Traveller Site at North Esk, St Cyrus.

Document Type 07 Scottish Ministers Decision re Gypsy Traveller Site at North Esk St Cyrus rpt .pdf


 

8 - Revenue Budget Monitoring as at 30 September, 2017.

Document Type 08 Revenue Budget Monitoring rpt.pdf


 

9 - Non-Housing Revenue Account Capital Budget Monitoring 2017/18 and Capital Plan Update 2017-2032.

Document Type 09 Non-HRA Capital Budget Monitoring rpt.pdf


 

10 - Council Plan 2017-2022.

Document Type 10 Council Plan 2017-2022 rpt.pdf


 

11 - Medium Term Financial Strategy – Update.

Document Type 11 Medium Term Financial Strategy rpt.pdf


 

12 - Changes to Scheme of Governance.

Document Type 12 Changes to Scheme of Governance rpt.pdf


 

13 - Appointment to Partnership Body - Scottish Councils’ Committee on Radioactive Substances (SCCORS).

Document Type 13 Appointment to SCCORS rpt.pdf


 

14 - Appointment to CoSLA Convention.

Document Type 14 Appointment to COSLA rpt.pdf


 

15 - Aberdeenshire Culture & Sport Trust – Full Business Case.

Document Type 15 Aberdeenshire Culture and Sport Trust.pdf


 

(EXEMPT) 16 - Webcasting of Council Meetings.


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Karen Adam
Mid-Formartine
SNP
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Conservative
Details


Alastair Bews
North Kincardine
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Conservative
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Conservative
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Anouk Kahanov-Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Conservative
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Richard Thomson
Ellon and District
SNP
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Aberdeenshire Council