Meeting details


 

Agenda Items



 

1 - Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolutions

(A)       Public Sector Equality Duty

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

(1)       to have due regard to the need to:-

(a)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)        foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

 

(2)       where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.

 

(B)       Exempt Information

Consider and, if so decide, adopt the following resolution:-

That under Sections 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Items 11 and 12 of the business on account of the likely disclosure of exempt information of the classes described in paragraphs 8, 9, 10 and 13 of Part 1 of Schedule 7A of the Act.

Document Type (02) Equalities Agenda Note.pdf


 

BUSINESS SERVICES

 

3 - Minute of Meeting of Aberdeenshire Council on 9 March, 2017

Document Type (03) 09 03 17 ac minutes-DRAFT.pdf


 

4 - Notices of Motion

Document Type (04) Notices of Motion.pdf


 

5 - Scheme for the Establishment of Community Councils and Community Council Boundary Changes

Document Type (05) Community Council Scheme Review.pdf


 

6 - Equalities Mainstreaming and Outcomes Report

Document Type (06) Equalities Mainstreaming and Outcomes.pdf


 

HEALTH AND SOCIAL CARE

 

7 - UNISON Ethical Care Charter

Document Type (07) UNISON Ethical Care Charter.pdf


 

INFRASTRUCTURE SERVICES

 

8 - APP/2016/0766 - Planning Permission in Principle for Mixed Use Development Comprising Town Centre Including Regional Food Hall, Retail, Leisure and Class 3 Uses, Business and Industrial Uses (Classes 4, 5 and 6), Alterations to Access from A90 Roundabout, Local Access, Landscaping, Car Parking, Cycle and Pedestrian Facilities and Low Carbon Infrastructure at Land to West and South West of Rifle Range, Blackdog, Aberdeen

Planning document - APP/2016/0766

Document Type (08) APP 2016 0766 Blackdog.pdf


 

9 - APP/2015/3235 - Creation of New Business Park including Class 4 (office), 5 (General Industrial), 6 (Storage & Distribution) and Ancillary Uses such as Class 7 (Hotel) at Balmacassie, Ellon

Planning document - APP/2015/3235

Document Type (09) APP 2015 3235 Balmacassie.pdf


 

10 - Written Questions

Document Type (10) Written Questions.pdf


 

ITEMS WHICH MEMBERS MAY WISH TO CONSIDER WITH THE PRESS AND PUBLIC EXCLUDED

 

(EXEMPT) 11 - 49-53 Bridge Street, Banff


 

BUSINESS SERVICES

 

(EXEMPT) 12 - Use of Delegated Powers by Officers to Award a Contract to Replace Essential Plant at Stonehaven Outdoor Pool by Reason of Special Urgency


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Karen Adam
Mid-Formartine
SNP
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Conservative
Details


Alastair Bews
North Kincardine
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Conservative
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Conservative
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Anouk Kahanov-Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Conservative
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Richard Thomson
Ellon and District
SNP
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Aberdeenshire Council