Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

(01) 16 11 24 ac minutes.pdf
 

 

336KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Declaration of Members’ Interests


 

2 - Public Sector Equality Duty

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

(1)       to have due regard to the need to:-

(a)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)        foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

(2)       where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.


 

3 - Minutes


 

3(1) - Aberdeenshire Council on 29 September, 2016

Document Type (01) 16 09 29 ac minutes.pdf


 

3(2) - Local Review Body on 26 August, 2016

Document Type (02) 16 08 26 lrb minutes.pdf


 

3(3) - Formartine Area Committee on 30 August, 2016

Document Type (03) 16 08 30 fo minutes.pdf


 

3(4) - Kincardine and Mearns Area Committee on 30 August, 2016

Document Type (04) 16 08 30 km minutes.pdf


 

3(5) - Social Work and Housing Committee on 1 September, 2016

Document Type (05) 16 09 01 sw&h minutes.pdf


 

3(6) - Banff and Buchan Area Committee on 6 September, 2016

Document Type (06) 16 09 06 bb minutes.pdf


 

3(7) - Marr Area Committee on 6 September, 2016

Document Type (07) 16 09 06 ma minutes.pdf


 

3(8) - Buchan Area Committee on 13 September, 2016

Document Type (08) 16 09 13 bu minutes.pdf


 

3(9) - Garioch Area Committee on 13 September, 2016

Document Type (09) 16 09 13 ga minutes.pdf


 

3(10) - Policy and Resources Committee on 15 September, 2016

Document Type (10) 16 09 15 p&r minutes.pdf


 

3(11) - Formartine Area Committee on 20 September, 2016

Document Type (11) 16 09 20 fo minutes.pdf


 

3(12) - Kincardine and Mearns Area Committee on 20 September, 2016

Document Type (12) 16 09 20 km minutes.pdf


 

3(13) - Appointments Committee on 21 September, 2016

Document Type (13) 16 09 21 appts minutes.pdf


 

3(14) - Scrutiny and Audit Committee on 22 September, 2016

Document Type (14) 16 09 22 s&a minutes.pdf


 

3(15) - Banff and Buchan Area Committee on 27 September, 2016

Document Type (15) 16 09 27 bb minutes.pdf


 

3(16) - Marr Area Committee on 27 September, 2016

Document Type (16) 16 09 27 ma minutes.pdf


 

3(17) - Local Review Body on 30 September, 2016

Document Type (17) 16 09 30 lrb minutes.pdf


 

3(18) - Buchan Area Committee on 4 October, 2016

Document Type (18) 16 10 04 bu minutes.pdf


 

3(19) - Garioch Area Committee on 4 October, 2016

Document Type (19) 16 10 04 ga minutes.pdf


 

3(20) - Appointments Committee on 5 October, 2016

Document Type (20) 16 10 05 appts minutes.pdf


 

3(21) - Infrastructure Services Committee on 6 October, 2016

Document Type (21) 16 10 06 is minutes.pdf


 

3(22) - Aberdeenshire Council on 26 October, 2016

Document Type (22) 16 10 26 ac minutes.pdf


 

3(23) - Education, Learning and Leisure Committee on 27 October, 2016

Document Type (23) 16 10 27 ell minutes.pdf


 

3(24) - Policy and Resources Committee on 17 November, 2016 (Extract)

Document Type (24) 16 11 17 p&r extract minutes.pdf


 

4 - Notices of Motion

Document Type (04) Notices of Motion.pdf


 

5 - Composition of Committees

Document Type (05) Committee Composition.pdf


 

6 - Medium Term Financial Strategy Update

Document Type (06) Financial Strategy.pdf


 

7 - Scheme of Governance

(Note: As previously agreed, members are asked to bring with them the Scheme of Governance report (Item 10) circulated for the Full Council meeting on 29 September 2016)

Document Type (07) Scheme of Governance.pdf


 

8 - Implementation of New Scheme of Governance - Appointment of Committees and Timetable of Meetings 2017/18

Document Type (08) Implementation of New Scheme.pdf


 

9 - Review of the Scheme for the Establishment of Community Councils

Document Type (09) Community Councils.pdf


 

10 - Alternative Service Delivery Model - Sport and Culture

Document Type (10) Alternate Delivery Model Sport & Culture.pdf


 

11 - Charging Policy

Document Type (11) Charging Policy.pdf


 

12 - Membership of South West Smart Applications Ltd (SWSAL)

Document Type (12) Membership of SWSAL.pdf


 

13 - Kintore Station - Compulsory Purchase Order Amendment

Document Type (13) Kintore Station.pdf


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Karen Adam
Mid-Formartine
SNP
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Conservative
Details


Alastair Bews
North Kincardine
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Conservative
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Conservative
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Anouk Kahanov-Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Conservative
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Richard Thomson
Ellon and District
SNP
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Aberdeenshire Council