Meeting details


 

Meeting Minutes

 SizeFormat

(01) 16 06 30 AC minute.pdf
 

 

241KB

Microsoft Word

Agenda Items



 

1 - Declaration of Members’ Interests


 

2 - Resolutions

(A)       Public Sector Equality Duty

 

Consider, and if so decided, adopt the following resolution:-

 

(1)       to have due regard to the need to:-

 

(a)       eliminate discrimination, harassment and victimisation;

(b)       advance equality of opportunity between those who share a protected characteristic and persons who do not share it; and

(c)        foster good relations between those who share a protected characteristic and persons who do not share it.

 

(2)       where an Equality Impact Assessment is provided, to consider its contents and take those into account when reaching a decision.

 

(B)       Exempt Information

 

Consider and, if so decide, adopt the following resolution:-

 

That under Sections 50A (4) and (5) of the Local Government (Scotland) Act 1973, as amended, the public and media representatives be excluded from the meeting for Item 19 of the business on account of the likely disclosure of exempt information of the classes described in paragraphs 9 & 10 of Part 1 of Schedule 7A of the Act.


 

3 - Minutes

Minutes can be accessed on the Council website using the route Home Page > Council and Democracy > Committees and Meetings > Committee Meetings > Aberdeenshire Council


 

3(1) - Aberdeenshire Council on 28 April, 2016

Document Type (01) 16 04 28 ac minutes.pdf


 

3(2) - Buchan Area Committee on 15 March, 2016

Document Type (02) 16 03 15 bu minutes.pdf


 

3(3) - Garioch Area Committee on 15 March, 2016

Document Type (03) 16 03 15 ga minutes.pdf


 

3(4) - Formartine Area Committee on 22 March, 2016

Document Type (04) 16 03 22 fo minutes.pdf


 

3(5) - Kincardine and Mearns Area Committee on 22 March, 2016

Document Type (05) 16 03 22 km minutes.pdf


 

3(6) - Banff and Buchan Area Committee on 29 March, 2016

Document Type (06) 16 03 29 bb minutes.pdf


 

3(7) - Marr Area Committee on 29 March, 2016

Document Type (07) 16 03 29 ma minutes.pdf


 

3(8) - Social Work and Housing Committee on 31 March, 2016

Document Type (08) 16 03 31 sw&h minutes.pdf


 

3(9) - Banff and Buchan Area Committee (Special) on 5 April, 2016

Document Type (09) 16 04 05 bbsp minutes.pdf


 

3(10) - Buchan Area Committee on 19 April, 2016

Document Type (10) 16 04 19 bu minutes.pdf


 

3(11) - Garioch Area Committee on 19 April, 2016

Document Type (11) 16 04 19 ga minutes.pdf


 

3(12) - Policy and Resources Committee on 21 April, 2016

Document Type (12) 16 04 21 p&r minutes.pdf


 

3(13) - Appointments Committee on 21 April, 2016

Document Type (13) 16 04 21 appts minutes.pdf


 

3(14) - Formartine Area Committee on 26 April, 2016

Document Type (14) 16 04 26 fo minutes.pdf


 

3(15) - Kincardine and Mearns Area Committee on 26 April, 2016

Document Type (15) 16 04 26 km minutes.pdf


 

3(16) - Local Review Body on 29 April, 2016

Document Type (16) 16 04 29 lrb minutes.pdf


 

3(17) - Banff and Buchan Area Committee on 3 May, 2016

Document Type (17) 16 05 03 bb minutes.pdf


 

3(18) - Marr Area Committee on 3 May, 2016

Document Type (18) 16 05 03 ma minutes.pdf


 

3(19) - Buchan Area Committee on 10 May, 2016

Document Type (19) 16 05 10 bu minutes.pdf


 

3(20) - Garioch Area Committee on 10 May, 2016

Document Type (20) 16 05 10 ga minutes.pdf


 

3(21) - Infrastructure Services Committee on 12 May, 2016

Document Type (21) 16 05 12 isc minutes.pdf


 

3(22) - Formartine Area Committee on 17 May, 2016

Document Type (22) 16 05 17 fo minutes.pdf


 

3(23) - Kincardine and Mearns Area Committee on 17 May, 2016

Document Type (23) 16 05 17 km minutes.pdf


 

3(24) - Scrutiny and Audit Committee on 19 May, 2016

Document Type (24) 16 05 19 s&a minutes.pdf


 

3(25) - Banff and Buchan Area Committee on 24 May, 2016

Document Type (25) 16 05 24 bb minutes.pdf


 

3(26) - Marr Area Committee on 24 May, 2016

Document Type (26) 16 05 24 ma minutes.pdf


 

3(27) - Education, Learning and Leisure Committee on 26 May, 2016

Document Type (27) 16 05 26 ell minutes.pdf


 

4 - Notice of Motion

Document Type (04) Notice of Motion.pdf


 

5 - Composition of Committees

Document Type (05) Committee Composition.pdf


 

6 - Future Governance

Document Type (06) Future Governance.pdf


 

7 - Options for Managing Residual Waste

Document Type (07) Options for Managing Residual Waste..pdf


 

8 - Financial Year End Position 2015/16

Document Type (08) Financial Year End Position 2015-16.pdf


 

9 - Formation of Joint Committee for Roads Collaboration

Document Type (09) Formation of Joint Committee for Roads Collaboration.pdf


 

10 - A Report by the Scrutiny and Audit Committee on the Contracts Register

Document Type (10) SAC Contracts Register.pdf


 

11 - Audit Scotland Report: An Overview of Local Government in Scotland in 2016 (Aberdeenshire Council)

Document Type (11) Audit Scotland LG in Scotland.pdf


 

12 - Nominations to Outside Bodies - The Stonehaven Recreation Ground Trustees

Document Type (12) Stonehaven Recreation Grounds.pdf


 

13 - Proposed Amendment to List of Powers Delegated to Officers in Relation to Fast Tracking the Purchase of Affordable Housing

Document Type (13) Amendment to Officers Powers-Affordable Housing.pdf


 

14 - Kintore Station Compulsary Purchase Order

Document Type (14) Kintore Station Compulsory Purchase Order.pdf


 

PLANNING APPLICATIONS

(TO BE CONSIDERED NO EARLIER THAN 2.00 PM)

 

15 - APP/2015/2094 - Erection of Retail Class 1 Supermarket (not exceeding 4,000 SQM GFA), Petrol Filling Station (Sui Generis) and Associated Access, Infrastructure and Landscaping at Land at New Mains of Ury, Stonehaven

Note: 1 request to speak has been received (applicant)

Document Type (15) Application APP-2015-2094.pdf


 

16 - APP/2015/3324 - Mixed Use Development Including Residential (up to 250 Units), Community Facilities, Primary School, Retail (Not Exceeding 4000 sq m Gross), Petrol Filling Station, Means of Access and Related Infrastructure & Landscaping at Land at Mains of Cowie, Stonehaven

Note: 1 request to speak has been received (applicant)

Document Type (16) Application APP-2015-3324.pdf


 

17 - APP/2015/3583 - Mixed-Use Development Including Residential (500), Employment and Retail (Classes 1, 4, 5, 6 and 7) Land Uses with Landscaping, Formation of Bridge, Roads, Cycleways and Paths and All Other Associated Engineering Works at Land at Mill of Forest, Stonehaven

Note: 1 request to speak has been received (applicant)

Document Type (17) Application APP-2015-3583.pdf


 

18 - APP/2015/3716 - Commercial Development comprising of 3750m² Supermarket, Petrol Filling Station, 50 Bedroom Hotel and Restaurant with Associated Access Roads, Car Parking and Landscaping at Land at Ury Estate, Ury, Stonehaven

Note: 1 request to speak has been received (applicant)

Document Type (18) Application APP-2015-3716.pdf


 

(EXEMPT) 19 - 18031 Ballater Station Re-Instatement

DESCRIPTION OF EXEMPT ITEM

Paragraph 9 - Terms of Acquisition or Disposal - Terms for a contract for acquisition or disposal of property or supply of goods or services

Paragraph 10 - Tenderer for Contract - Identity of tenderer for supply of goods or services


Committee Chair and Vice Chair



Bill Howatson
Mearns
Scottish Liberal Democrat
Committee Chair
Details


Ron McKail
Westhill and District
Conservative
Committee Vice Chair
Details

Committee members



Karen Adam
Mid-Formartine
SNP
Details


Wendy Agnew
Stonehaven and Lower Deeside
Conservative
Details


David Aitchison
Westhill and District
SNP
Details


Anne Allan
Peterhead North and Rattray
SNP
Details


Peter Argyle
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Scottish Liberal Democrat
Details


Neil Baillie
Inverurie and District
SNP
Details


Dianne Beagrie
Peterhead North and Rattray
Conservative
Details


Lesley Berry
Inverurie and District
Conservative
Details


Alastair Bews
North Kincardine
SNP
Details


Geva Blackett
Aboyne, Upper Deeside and Donside
SNP
Details


Rosemary Bruce
Banchory and Mid-Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Charles Buchan
Fraserburgh and District
SNP
Details


Marion Buchan
Central Buchan
Conservative
Details


Alan Buchan
Peterhead North and Rattray
Independent
Details


Stephen Calder
Peterhead South and Cruden
Independent
Details


George Carr
Mearns
Conservative
Details


Ross Cassie
Troup
SNP
Details


John Cox
Banff and District
Aligned Independent
Details


Isobel Davidson
Ellon and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sarah Dickinson
Stonehaven and Lower Deeside
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Duncan
Turriff and District
Independent
Details


Eileen Durno
Banchory and Mid-Deeside
SNP
Details


Alison Evison
North Kincardine
Scottish Labour
Details


Marion Ewenson
Inverurie and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Alan Fakley
Peterhead South and Cruden
Conservative
Details


Mark Findlater
Troup
Conservative
Details


Martin Ford
East Garioch
Democratic Independent and Green Group
Details


Alastair Forsyth
Turriff and District
SNP
Details


Paul Gibb
Aboyne, Upper Deeside and Donside
Conservative
Details


Jim Gifford
Mid-Formartine
Conservative
Details


Victoria Harper
West Garioch
SNP
Details


Andrew Hassan
Mid-Formartine
Scottish Liberal Democrat
Details


Fergus Hood
East Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Jeff Hutchison
Mearns
Conservative
Details


Moira Ingleby
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details


Jim Ingram
Central Buchan
SNP
Details


Paul Johnston
Mid-Formartine
Democratic Independent and Green Group
Details


Andy Kille
Fraserburgh and District
Conservative
Details


Anouk Kloppert
Ellon and District
SNP
Details


John Latham
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Scottish Liberal Democrat
Details


Sebastian Leslie
West Garioch
Aligned Independent
Details


Dominic Lonchay
East Garioch
Conservative
Details


Doreen Mair
Fraserburgh and District
Aligned Independent
Details


Alistair McKelvie
Westhill and District
Conservative
Details


Ian Mollison
North Kincardine
Scottish Liberal Democrat
Details


Gillian Owen
Ellon and District
Conservative
Details


Hamish Partridge
Troup
Aligned Independent
Details


Gwyneth Petrie
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
SNP
Details


Colin Pike
North Kincardine
Conservative
Details


Glen Reid
East Garioch
SNP
Details


Glen Reynolds
Banff and District
SNP
Details


Dennis Robertson
Stonehaven and Lower Deeside
SNP
Details


Ann Ross
Banchory and Mid-Deeside
Conservative
Details


Michael Roy
Banff and District
Conservative
Details


Anne Simpson
Central Buchan
Scottish Liberal Democrat
Details


Norman Smith
Central Buchan
Aligned Independent
Details


Hazel Smith
West Garioch
Scottish Liberal Democrat
Details


Stephen Smith
Peterhead South and Cruden
SNP
Details


Anne Stirling
Turriff and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Iain Sutherland
Peterhead North and Rattray
Aligned Independent
Details


Iain Taylor
Turriff and District
Conservative
Details


Richard Thomson
Ellon and District
SNP
Details


Brian Topping
Fraserburgh and District
SNP
Details


Iris Walker
Westhill and District
Scottish Liberal Democrat
Details


Sandy Wallace
Stonehaven and Lower Deeside
Unaligned
Details


Judy Whyte
Inverurie and District
Aligned Independent
Details


Leigh Wilson
Mearns
SNP
Details


Robbie Withey
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford
Conservative
Details

Aberdeenshire Council